Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapowiedział kontrolę w szkołach przyjaznych LGBTQ+. To placówki, które zostały wybrane przez uczniów w plebiscycie organizowanym Dominika Kuca. Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ ma pomóc uczniom w wybraniu odpowiedniej placówki.
Dzisiaj pojawił się w jednej z gazet, która staje się niemieckojęzyczna, raport o rankingu szkół przyjaznych pseudotęczy – mówił Rzecznik Praw Dziecka 10 maja.
Zapewniam pana ministra i szanownych państwa, że zacznę jeszcze w maju od pierwszych 10-20 w ramach kontroli – oświadczył, zwracając się do uczestników konferencji i obecnego na sali ministra edukacji Przemysława Czarnka 10 maja. Zaznaczył, że sprawdzi, jak objawia się przyjazność tych szkół.
Na dzisiejszej konferencji przed siedzibą Mikołaja Pawlaka Dominik Kuc wraz z posłanką i szefową parlamentarnego zespołu ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży Martą Goblik, przewodnicząca komisji edukacji w Radzie Warszawy Dorotą Łobodą oraz profesorem Markiem Konopczyńskim z Wolnej Szkoły przedstawił tarczę prawną dla szkół, które mają zostać skontrolowane. Zawiera on artykuły prawne, na które szkoły będą mogły się powołać, jeśli Mikołaj Pawlak dotrzyma swojej obietnicy.
Rzecznik praw dziecka w tej wojnie politycznej bierze jako zakładników dzieci, które będą odczuwać skutki tych kontroli. Wierzymy, że szkoły te kontrole odeprą, jak można sprawdzać bezpieczną i przyjazną atmosferę? Dla dzieci, dla młodzieży takie zapowiedzi są po prostu zastraszaniem i zabieraniem poczucia bezpieczeństwa. Rzecznik Praw Dziecka powinien raczej zająć się tymi szkołami, w których obecna jest przemoc, dyskryminacja i wykluczenie. Gdzie był rzecznik, kiedy publikowaliśmy raport o kryzysach suicydalnych, gdzie był kiedy Polskę obiegła dramatyczna sytuacja z Częstochowy o śmierci Kamilka? – pytał Dominik Kuc.
W tegorocznym Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ aż 4 miejsca w pierwszej dziesiątce zajmują warszawskie szkoły. Najlepiej ze stołecznych szkół w zestawieniu wypadło I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie, które zajęło drugie miejsce, tuż za nią uplasowało się XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego. Z kolei czwarte miejsce zajęło 2 Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO. Pierwszą dziesiątkę zamyka warszawskie Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia.
Warszawa, która zajęła pierwsze miejsca w rankingu szkół LGBTQ+ jest z tego dumna, prezydent Trzaskowski jest patronem tego rankingu w Warszawie, Warszawa wspiera szkoły, które nie dyskryminują, które akceptują każdą uczennicę i każdego ucznia. My się żadnej kontroli nie boimy, ale uważamy, że to jest skandaliczne, że Rzecznik Praw Dziecka próbuje zastraszać szkoły, które są akceptujące i szanują uczniów – mówiła dziś warszawska radna Dorota Łoboda.
Deklarację Mikołaja Pawlaka skomentował także sam prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który nazwał go zwykłym, partyjnym funkcjonariuszem.
Normalnie powinno być tak, że dyrektor czy nauczyciel, nauczycielka dyrektorka, którzy pomagają osobom z mniejszości, pomagają społeczności LGBT plus mają w sobie na tyle odwagi, żeby w tych czasach kiedy PiS i rządzący atakują społeczność LGBT pomagać, powinni dostać nagrodę, a tutaj rzecznik praw dziecka, który okazuje się zwykłym, partyjnym funkcjonariuszem, przystępuje do ataku, bo takie są oczekiwania rządzących – powiedział Radiu Kolor Rafał Trzaskowski.
Tarcza prawna dla szkół przyjaznych LGBTQ+