Sierść Twojego kota nadmiernie wypada? 3 niezawodne sposoby na zatrzymanie linienia

fot. artykuł sponsorowany

Linienie kota: normalne czy nie?

Koty wychodzące zazwyczaj intensywnie zmieniają sierść dwa razy w roku, dostosowując się tym samym do temperatury na zewnątrz. Koty domowe, które nie wychodzą, gubią sierść z podobną intensywnością przez cały rok. W obu tych przypadkach mówimy o naturalnej wymianie pokrycia u tych zwierząt i nie powinno to budzić naszego niepokoju.

Niekiedy jednak kot zaczyna tracić sierść pozornie bez powodu: kłębki futra pojawiają się znacznie częściej, a dodatkowo zwierzę widocznie ma przerzedzoną pokrywę włosową. W takim przypadku konieczne jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny takiego stanu rzeczy. 

Możliwe przyczyny wypadania włosów u kota

Najczęstszą przyczyną nadmiernego tracenia sierści przez kota jest niedopasowana do jego potrzeb dieta. W takim wypadku konieczne jest udanie się do weterynarza i sprawdzenie, jakich składników pokarmowych może brakować naszemu podopiecznemu. Kolejnym powodem może być odczuwanie nadmiernego stresu: przeprowadzka, wyprowadzka jednego z domowników, pojawienie się nowego zwierzęcia w domu czy inne zmiany wpływają na samopoczucie psychiczne kota. Rzadszymi, ale znacznie poważniejszymi przyczynami linienia kota mogą być choroby, powodowane przez pasożyty, alergeny czy zaburzenia hormonalne. Dlatego zawsze, kiedy niepokoi nas stan zdrowia naszego zwierzęcia, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. 

Sposoby na nadmiernie wypadającą sierść kota

  1. Wprowadź suplementację dostosowaną do wieku i aktywności kota. Preparaty witaminowe wysokiej jakości dostępne są w wielu miejscach. Sklep zoologiczny Fera.pl jest tego dobrym przykładem. 
  2. Zastanów się nad jadłospisem kota. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami specjalistów, koty nie powinny być karmione produktami zawierającymi zboża. Podstawą powinna być wysokomięsna, pełnowartościowa karma dla kota. W Fera.pl znajdziesz wyłącznie najwyższej klasy karmy, które dostosowane są do potrzeb zwierząt w różnym wieku. 
  3. Sprawdź Wasze codzienne przyzwyczajenia. Na niektóre zmiany nie mamy wpływu, jednak możemy starać się ograniczać ich skutki dla kota. Jeśli zwierzę czuje się samotne po śmierci jego towarzysza, być może rozwiązaniem okaże się zakup feromonów kocich. Jeśli z kolei odczuwa stres związany z nowym domownikiem, wskazane jest poświęcanie mu większej ilości czasu i wygospodarowanie miejsca tylko i wyłącznie dla niego, w którym będzie niezauważalny dla pozostałych zwierzaków domowych. 
  4. Wyczesuj. Niezależnie od przyczyny utraty sierści, koniecznie musisz pomóc swojemu podopiecznemu pozbyć się jej nadmiaru. Unikanie wyczesywania nie spowoduje mniejszego zrzucania włosów, a niestety będzie prowadzić do intensywnego wylizywania się kota, co z kolei może skutkować powstawaniem kul włosowych w jego żołądku. Do wyczesywania zwierzaka wykorzystuj wyłącznie specjalistyczne zgrzebła dopasowane do długości włosa. 
  5. Nie bagatelizuj objawów. Jeśli kot stał się osowiały, traci na wadze, pije mniej lub więcej niż dotychczas lub w jakikolwiek inny sposób zachowuje się nietypowo, koniecznie należy udać się z nim do lekarza weterynarii. 

Zazwyczaj wypadanie sierści u kota nie jest spowodowane poważnymi chorobami, jednak zawsze wymaga postawienia odpowiedniej diagnozy. 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.