Silny nie znaczy bez problemów, DEPRESJA dotyka każdego.

Jak często zastanawiasz się nad swoją codziennością? Jakie emocje towarzyszą Ci najczęściej?

Czy myślisz o tym, jak wygląda Twój dzień, Twoje życie? 

Czy odczuwasz przyjemność? Może kiedyś było więcej radości, a od jakiegoś czasu czujesz tylko pustkę?

XXI wiek sprzyja rozwojowi technologii, podróżom w kosmos, dostępem do całego świata. Niestety zbyt wiele bodźców i życie w ciągłym chaosie blokuje nam dostęp do najważniejszego, do naszych emocji i do nas samych. Dzisiaj mało kto zastanawia się po wejściu na szczyt góry nad widokiem jaki widzi i co czuje dzięki temu, najważniejsze jest zrobienie zdjęcia i wrzucenie go do Internetu. Matka mająca pierwszy kontakt z nowonarodzonym dzieckiem odbiera sobie uwagę przeżycia tej mistycznej chwili budowania więzi na rzecz skupienia uwagi na zdjęciu, tym samym ojciec też jest pozbawiony możliwości przeżywania. Wspólny obiad, wakacje, to nie czas na rozmowę, celebrację tylko kolejna okazja do wyprodukowania materiału do social mediów. Mamy kryzys relacji ze sobą, z partnerem, z dzieckiem. On nie wynika z powietrza, niestety jest konsekwencją braku dbałości o szczegóły każdego dnia. Co zatem zrobić, aby życie dawało nam przyjemność, a nie uciekło nam przez palce?

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją i mimo, że temat jest poważny i trudny, to może stanowić początek czegoś dobrego. Może ten dzień będzie dla Ciebie pretekstem, aby zastanowić się nad sobą, swoim zdrowiem psychicznym i życiem? Bardzo często patrzymy na depresję jako na bardzo odległego wroga, jak na abstrakcję. Uważamy ją za zjawisko, które nas nigdy nie dotknie. Zapominamy, że ta choroba, podobnie jak każda inna, może dopaść każdego. Ona nie wybiera płci, statusu majątkowego ani wieku.

Jest to choroba, która dotyka każdego. Możemy mieć do niej również genetyczne predyspozycje. Jeśli więc ktoś w rodzinie chorował na depresję warto obserwować siebie, ponieważ u nas też może wystąpić takie ryzyko. Warto wiedzieć o tym, że depresja może przyjąć jedną z dwóch form:

– endogenną- wiąże się z rozregulowaniem funkcji biologicznych i zaburzeniem układu nerwowego (czyli np. genetyka)

-egzogenną (reaktywną) – wynika z trudnych, traumatycznych przeżyć i jest wynikiem działania przewlekłego stresu (czyli to jak żyjemy i jak dbamy o siebie każdego dnia)

Depresja nie pojawia się ZNIKĄD. Depresja jest efektem końcowym miesięcy, a czasem lat zaniedbań własnych emocji, ukrywania cierpienia, spychania swoich potrzeb na dalszy plan. Wyrażania zgody na przekraczanie naszych granic, godzenia się na rzeczy, które nas ranią. Nie powinniśmy być zdziwieni, że płynąc w kierunku wodospadu, w końcu z niego spadniemy. ZAWSZE są sygnały ostrzegawcze, niestety najczęściej je bagatelizujemy, korzystamy z syndromu „dam radę” i nie pozwalamy sobie na słabość i na skorzystanie z pomocy. Szukamy usprawiedliwienia, że inni mają gorzej, nie chcemy zawracać głowy bliskim naszymi problemami. Wstydźmy się, tymczasem profilaktyka zdrowia psychicznego jest najważniejsza.

  • masz obniżony nastrój
  • masz zaburzenia snu
  • utraciłeś zainteresowanie tym, co dawniej Cię cieszyło
  • masz problemy z koncentracją
  • masz myśli rezygnacyjne, o śmierci, samobójcze
  • widzisz przyszłość tylko w ciemnych barwach
  • nie umiesz odpoczywać lub masz wyrzuty sumienia, jeśli robisz coś dla siebie
  • masz obniżone libido

W momencie, gdy powyższe symptomy trwają dłużej niż 2 tygodnie, nie czekaj i skonsultuj się ze specjalistą! Możesz poszukać psychologa w swojej okolicy lub skorzystać z pomocy online. Ważne, aby wybrany specjalista miał odpowiednie uprawnienia i dobre opinie, warto też korzystać z rekomendacji bliskich. Możesz też zgłosić po bezpłatną pomoc do najbliższego Centrum Zdrowia Psychicznego, lista dostępnych centrów znajduje się tutaj: https://czp.org.pl/

Reagujmy na sygnały, które wysyła nam nasz organizm, obserwujmy naszych najbliższych, bo często obok ktoś cierpi a my nie wiedząc jak zareagować po prostu nie robimy nic. Masz prawo nie wiedzieć co zrobić, ale znacznie gorszy jest brak działania. Osoba cierpiąca doceni, jak dasz sygnał, że widzisz ją i jej problem. Nie oceniaj tylko bądź obecny.

Pamiętaj, aby dbać o zdrowie psychiczne każdego dnia, a nie tylko wtedy, kiedy już dzieje się źle. Obserwacja własnych uczuć i reakcji, bardzo pomaga na wczesne zdiagnozowanie problemu i poproszenie o pomoc na czas.  

Czujesz, że opisane sytuacje przypominają Ci te z Twojego życia? Nie czekaj zanim będzie za późno! Już dzisiaj skorzystaj z pomocy psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry.

Pozwól sobie na szczęście!

W WAŻNYCH SPAWACH ŁĄCZMY SIĘ. Zapraszamy do wsparcia naszej Fundacji. Potrzebujemy środków, aby udzielać bezpłatnego wsparcia w naszej wirtualnej poradni i Terapiobusie.

Dołóż swoją cegiełkę i wpłać! https://patronite.pl/www.terapiatoniewstyd.pl

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.