Ta, niestety, wciąż ma się dobrze. Spotykają się z nią kobiety z różnych grup społecznych, o różnym wykształceniu, zarobkach, pochodzeniu. Kampania ma być wsparciem dla nich wszystkich. Babbel mówi: „nie!” przejawom dyskryminacji w życiu publicznym, prywatnym oraz zawodowym.
1/3 kobiet na świecie
Akcja powstała z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Dzień ten został ustanowiony niemal trzydzieści lat temu z inicjatywy amerykańskiej organizacji Women’s Global Leadership Institute. Wiele lat później wciąż jest o co walczyć. Według danych ONZ przemoc dotyczy aż 1/3 kobiet na świecie. Im szybciej i skuteczniej zaczniemy z nią walczyć, tym sprawniej uda nam się wygrać równość.
Ambasadorki akcji
Kampania odbiła się szerokim echem w mediach. Nic dziwnego. Za sprawą ambasadorek – celebrytek, blogerek i artystek – szybko usłyszała o niej cała Polska. Do akcji przyłączyły się m.in. Kayah, Joanna Kieryk, Red Lipstick Monster i Klaudia Halejcio. Twarzą kampanii jest dziennikarka Anna Wendzikowska. #NiePrzesadzam jest wspólną, kobiecą, zdecydowaną odpowiedzią na wszelkie przejawy dyskryminacji kobiety i przemocy.
Hasło kampanii wprost nawiązuje do odpowiedzi, które wiele kobiet słyszało, reagując na nieprzyjemne, seksistowskie komentarze. „Nie przesadzaj” to jedno z zawołań stosowanych przez wszystkich, którzy w przemocy widzą zabawny żart lub objaw zainteresowania. Czas jednoznacznie powiedzieć: „dość!”. Zaczepki, pogwizdywanie i niewybredne komentarze nie są i nigdy nie były na miejscu. #NiePrzesadzam, kiedy reaguję na przemoc słowną. Zrozumienie tego jest pierwszym krokiem do przełamania tej niszczycielskiej zmowy milczenia. „Zabawne” komentarze, podrywy i zaczepki to przemoc. Nie życzymy sobie jej.
Nie zgadzam się!
Ambasadorki kampanii zachęcają kobiety do dzielenia się historiami przemocy słownej i dyskryminacji, które często zaczynają się od złośliwości i komentarzy, a kończą na atakach fizycznych. W naszym społeczeństwie nie ma miejsca na takie zachowania. I kampania Babbel oraz Centrum Praw Kobiet jasno o tym informują. Nie możemy się zgadzać na kolejne lata przemocy. Bo ta może mieć bardzo różne odsłony – przemoc słowna, ekonomiczna, seksualna, fizyczna. Żaden człowiek nie powinien padać ich ofiarą. #NiePrzesadzam i reaguję, nie zgadzam się, ostrzegam, mówię STOP. Dbajmy o siebie – w grupie siła!
ARTYKUŁ SPONSOROWANY