Przed odnowieniem malowideł specjaliści musieli przygotować ściany w budynku. Najpierw zostały one oczyszczone z wtórnych warstw farby, następnie malowidła zostały wzmocnione odpowiednimi preparatami i zabezpieczone bibułką japońską i bawełnianymi gazami. Po wykonaniu konstrukcji usztywniającej odcięto tynk z malowidłami wraz z trzciną i deskowaniem. Następnie malowidła zostaną przetransportowane do pracowni, gdzie zostaną odnowione. Po zakończeniu remontu powrócą na ul. Modlińską.
Polichromie zostały odkryte w XXI wieku
Malowidła w willi przy ulicy Modlińskiej 257 powstały na początku XX wieku, ich stworzenie zlecił właściciel budynku Leon Hajdziony. Eksperci zakładają, że polichromie namalowano w latach 20. i 30. Po czasie Leon Hajdziony stracił majątek na rzecz Skarbu Państwa, a sama willa stała się ośrodkiem dla „moralnie zaniedbanych kobiet”. Pensjonariuszki mogły znaleźć tam schronienie i nauczyć się nowego zawodu.
Fragmenty tej wyjątkowej polichromii zostały odkryte dopiero w 2016 roku przez pracowniczkę Biura Stołecznego Konserwatora podczas oględzin. Następnie zlecono tam dokładniejsze badania konserwatorskie, które wykazały, że większość pomieszczeń oraz klatka schodowa są pokryte polichromiami. Eksperci podkreślają, że najciekawsze malowidła znajdują się na klatce schodowej, przedstawiają one główki aniołków, meandry, rozety i pęki kwiatów.