Przy Wybrzeżu Gdyńskim trzeba będzie wysoko zadzierać głowę, by zobaczyć różne statki powietrzne. Na co dzień latają nimi członkowie Aeroklubu. Na miejscu będzie też balon na uwięzi, do którego będą mogli wejść uczestnicy pikniku. Pierwszy raz w Warszawie pojawi się 35-metrowy balon Żaba o pojemności ponad 3 tysiące m³, który zaprezentuje Grupa Hi Fly. Wieczorem będzie można zobaczyć start śmigłowca Robinson R44 Raven II. A po zapadnięciu zmroku historię awiacji na balonie odmalują światła laserowe. Przygotowano wystawę poświęconą asom lotnictwa, w planie również spotkania z pilotami.
Piknik przy Wybrzeżu Gdyńskim, koło Polskiego Komitetu Olimpijskiego, rozpocznie się około godziny 16.00 i potrwa do 21:30. Działać ma także specjalna strefa gastronomiczna, wstęp na imprezę jest bezpłatny.
Jubileusz Aeroklubu Warszawskiego
Aeroklub Warszawski został założony 19 października 1927 r. Przed wojną korzystał głównie z lotniska na Polu Mokotowskim, w latach 30-tych rozpoczął budowę lotniska na Gocławiu, które zaczął użytkować po wojnie. W 1975 rząd podjął decyzję o jego zabudowie i odtąd Aeroklub korzysta z lotniska na Babicach, władze zabierając teren aeroklubowi obiecały odtworzyć inne docelowe lotnisko sportowo-usługowe na terenie Warszawy.
Teraz z lotniska na terenie dzielnicy Bemowo korzysta także lotnictwo sanitarne, służby i szkoły lotnicze. Babice to część dawnego lotniska wojskowego.
– To teren przyległy do Kampinoskiego Parku Narodowego, mieszkają na nim różne zwierzęta, które polubiły lotników, ale już wiadomo, że na terenie dawnego lotniska wojskowego ma zostać wybudowane osiedle. Przez dziesiątki lat w aeroklubie młodzi ludzie zdobywali uprawnienia szybowcowe, samolotowe, wielu spośród nich zaczynało w nim zawodową karierę. To jedyne miejsce w Warszawie i okolicy, w którym szkolenie szybowcowe mogą rozpocząć uczniowie szkół średnich jako życiową pasję lub wstęp do kariery lotniczej. Lotnictwo uczy młodych ludzi odpowiedzialności, organizacji i wyobraźni, kształtuje charakter – mówi Rafał Woźnicki prezes Aeroklubu Warszawskiego.
Od wielu lat w Aeroklubie działają sekcje modelarska, spadochronowa, samolotowa, balonowa, motolotniowa i paralotniowa, a reprezentujący go zawodnicy zdobywają wiele lotniczych laurów.