Ten tryb budownictwa wywodzi się głównie z Kanady i Skandynawii. Choć w Polsce większość domów stawiana jest w sposób tradycyjny, coraz więcej można dostrzec właśnie budynków szkieletowych. Czym jest spowodowany wzrost popularności? Jakie rodzaje domów szkieletowych stawiane są najczęściej? Jaki rodzaj projektu będzie najbardziej funkcjonalny i użyteczny?
Szkieletowy dom typu niemieckiego
Najcięższym typem domów szkieletowych jest właśnie niemiecki typ budownictwa. Konstrukcja domu składa się w całości z elementów prefabrykowanych. Trwałość takiego budynku jest wręcz porównywalna do obiektów murowanych – może wynieść nawet 100 lat. Główny materiał budowlany to lite drewno konstrukcyjne. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i odpornością ogniową. Szkielet domu z reguły wypełnia się wełną szklaną. Całość elewacji wykańczana jest tynkiem położonym na styropianie. Konstrukcja z reguły stawiana jest na płycie fundamentowej zbrojonej stalą. Rozwiązanie tego typu posiada wiele zalet. Przede wszystkim wykonanie budynku o szkielecie niemieckim jest stosunkowo szybkie. Z reguły dom wykonywany jest przez jednego zleceniodawcę, który udziela gwarancji. Budynek można wykonać nawet na obszarze, gdzie warunki gruntowe nie są zbyt sprzyjające. Konstrukcja jest ogniotrwała i wyróżnia się doskonałymi parametrami akustycznymi.
Skandynawski dom szkieletowy
Skandynawski dom szkieletowy charakteryzuje się zdecydowanie lżejszą konstrukcją niż budynek wykonany w technologii niemieckiej. Cechą charakterystyczną jest wymiar słupków nośnych – wynoszą one 4,5 cm. W obwodzie domu funkcję nadproży pełnią deski, które montuje się pod oczepami. Ściany z reguły wypełniane są przy użyciu wełny mineralnej. Do usztywnienia całej konstrukcji stosuje się płyty gipsowe. Na zewnątrz budynku z reguły znajduje się płyta pilśniowa bitumizowana. Pełni ona rolę dodatkowej warstwy ocieplającej. Domy skandynawskie z reguły wykonuje się w systemie prefabrykowanym, rzadziej na miejscu budowy. Dzięki niezwykle lekkiej konstrukcji można wykonać nawet bardzo skomplikowane formy bryły budynku. Atutem jest też wiele różnych możliwości wykończenia elewacji.
O czym pamiętać decydując się na budowę domu szkieletowego?
Decydując się na budowę domu szkieletowego – zarówno w stylu skandynawski, jak i niemieckim – należy przede wszystkim wybrać solidnego wykonawcę. Budowa drewnianego domu, który będzie wytrzymały na wszelkie warunki zewnętrzne wymaga specjalistycznej wiedzy i szczegółowej realizacji. Należy więc wybierać sprawdzone firmy z ugruntowaną pozycją na rynku. Niezwykle istotna jest także nieustanna dbałość o stan szkieletu budynku. Drewno użyte do budowy nie może okazać się zbyt wilgotne, gdyż wtedy konstrukcja nie będzie odpowiednio trwała.
Dom szkieletowy to niezwykle praktyczne rozwiązanie w szczególności na osób, którym zależy na szybkim tempie budowy. Nowe domy tego typu są niezwykle funkcjonalne. Budowane są przy użyciu zaawansowanych technologii i materiałów wysokiej jakości. Dzięki temu cechują się wysokiej klasy wytrzymałością. Dobrze wykonany dom szkieletowy – zarówno typu niemieckiego, jak i skandynawskiego – to dobra i rozsądna inwestycja.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY