Wierzymy, że rozmowy na trudne tematy rozpoczynają się od pierwszego kroku. Razem z młodymi przedstawicielami narodowości polskiej i ukraińskiej; podczas dwóch, sierpniowych tygodni będziemy rozmawiać o wartościach. Do projektu zaprosimy także młodych reprezentantów narodowości rosyjskiej i białoruskiej mieszkających w Polsce.
Weźmiemy na tapet „trudne” słowa i wokół nich zbudujemy wspólny, wyjątkowy spektakl – w artystycznej, bezpiecznej przestrzeni; w duchu uważności i współpracy.
Poszukajmy wspólnych korzeni i znajdźmy to, co nas łączy!
Dlaczego MIRaż? Tak samo jak słowo „mir” jest wspólne dla języków wielu słowiańskich narodów; tak samo pokój, szacunek i wolność to pojęcia zarezerwowane dla wszystkich, bez względu na narodowość, wiek, płeć czy wyznanie.
Co dokładnie będzie się działo? Podczas dwóch tygodni stworzymy teatralny camp! Doświadczeni artyści polscy i ukraińscy, których zaprosiliśmy do projektu; uruchomią pięć kolektywów:
· KOLEKTYW SŁOWA (warsztat pracy aktorskiej i pracy z tekstem, praca nad ekspresją i interpretacją, praca dramaturgiczno‐literacka, tworzenie własnych tekstów, improwizacje teatralne)
· KOLEKTYW RUCHU (warsztat pracy ze świadomością̨ ciała i ruchem w ramach różnych technik tanecznych, tworzenie partii choreograficznych do spektaklu)
· KOLEKTYW DŹWIĘKU (warsztat pracy z głosem, trening wokalny, zabawa rytmem, umuzycznienie wybranych do spektaklu form literackich, poszukiwanie i nagrywanie ścieżki dźwiękowej do spektaklu, wspólne opracowanie muzyczne spektaklu)
· KOLEKTYW VIDEO (warsztat pracy nad formami video, np. teledyskiem, będącym oprawą do wybranych wierszowanych form literackich i/lub twórczości własnej uczestników. Teledysk zaprezentowany zostanie w finałowym spektaklu)
· KOLEKTYW FORMY I KOLORU (warsztat tworzenia scenografii do spektaklu, w tym projekcji multimedialnych i form animowanych)
Uczestnicy będą mieli szansę wyrazić siebie w różnych dziedzinach sztuki. Postaramy się usłyszeć głos każdego; po to, by na koniec tego artystycznego procesu przemówić jednym głosem i wspólnie stworzyć spektakl, jakiego jeszcze nie było!
Weźmiemy na warsztat różnorodne teksty literackie i teksty kultury: cytaty, manifesty, relacje, reportaże i piosenki. Jakie? O tym zdecydują nasi Artyści! To młodzież powie nam, o czym chce rozmawiać i jakie teksty są jej bliskie. I to młodzież nada im własny kolor oraz własną formę. Rap? Rock? A może pantomima? To się okaże!
Finałowy, wielojęzyczny spektakl z udziałem publiczności, gości i mediów; zaprezentujemy 13 sierpnia na profesjonalnej scenie przy Głębockiej 66.
Co trzeba wiedzieć?
Kiedy odbędzie się projekt?
Działamy między 1 a 13 sierpnia w siedzibie BOK przy ul. Głębockiej 66 (Zielona Białołęka)
Warsztaty odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach: 10.00 – 16.00. Podczas ostatniego dnia (13 sierpnia) pracujemy godz. 11.00 do 17.00.
Kto może wziąć udział?
Zapraszamy polskich i ukraińskich nastolatków, a także młodych przedstawicieli narodowości rosyjskiej i białoruskiej; w wieku 12 -18 lat. Udział jest bezpłatny! Zapraszamy osoby, które będą mogły wziąć udział w całym projekcie.
Co trzeba zrobić, by dołączyć do MIRażowego campu?
Nie trzeba mieć doświadczenia teatralnego – wystarczy wolny czas, otwarta głowa i ochota na teatralną przygodę! Zgłoszenia należy przesyłać na adres: kasa@bok.waw.pl. Liczba miejsc jest ograniczona!