W pierwszym miesiącu aktywiści ustawili mobilne płuca w dwunastu miejscowościach Jak informują, najmocniej zaczerniły się one w śląskich miejscowościach: Czerwionce-Leszczynach, Zabrzu, a także Strzelinie na Dolnym Śląsku i Otwocku na Mazowszu.
W Otwocku instalacja była ustawiona przez 24 dni. W tym czasie model płuc pochłaniał zanieczyszczenia znajdujące się w tamtejszym powietrzu, a biała materia stała się niemal czarna.
Powietrze przepuszczane jest przez białą flizelinę pokrywającą płuca przez dwa wentylatory symulujące proces oddychania. Zanieczyszczenia powietrza filtrowane przez płuca osiadają na białej materii, która — zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza — przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor — informuje Polski Alarm Smogowy.
Płuca są umieszczane głównie w miejscowościach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości na temat problemów związanych z tym tematem. Kampania ma nakłaniać mieszkańców do działania i wymiany kopciuchów, które są najdroższą formą ogrzewania, ale też najbardziej szkodliwą dla środowiskową. Mieszkańcy Warszawy mogą składać wnioski o dotację na wymianę kopciuchów do 31 grudnia 2022 roku. Z kolei od 1 stycznia przyszłego roku na Mazowszu obowiązywać będzie zakaz używania kotłów bezklasowych.
Bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu. Aż 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania domu — w ocieplonym domu koszty obniżają się przeciętnie o około połowę — przypomina Polski Alarm Smogowy.