Wybuch wojny na Ukrainie był traumatycznym wydarzeniem dla wielu dzieci, które z tego powodu musiały opuścić swój dom. Setki tysięcy z nich trafiło do Polski, gdzie teraz musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, często brakuje tu ich rodziny i przyjaciół. To wiąże się również z problemami psychicznymi i trudnymi emocjami. Dlatego właśnie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę postanowiła wyjść im naprzeciw i uruchomiła telefon zaufania w języku ukraińskim i rosyjskim. Może zadzwonić tam każda potrzebująca osoba od poniedziałku do piątku pomiędzy 14:00 a 18:00.
Wsparcie emocjonalne ma ogromne znaczenie w każdych okolicznościach, zwłaszcza tak ekstremalnych jak doświadczenie uchodźstwa. Nie każde dziecko może uzyskać taką pomoc w najbliższym otoczeniu. Nasz telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 od ponad 13 lat pomaga dzieciom w Polsce – od dziś także tym, które przybyły z Ukrainy. Bardzo się z tego cieszę, ale też zdaję sobie sprawę, że dużym wyzwaniem jest promocja tej oferty. Chcemy, by wiadomość o dyżurach w języku ukraińskim i rosyjskim dotarła do dzieci różnymi kanałami. By dowiedziały się, że mogą na nas liczyć – powiedziała dr Monika Sajkowska, prezeska FDDS.
Telefon zaufania w Polsce
Telefon zaufania w Polsce działa od ponad 13 lat. Tylko w 2022 roku pracownicy organizacji odebrali 25358 połączeń i odpowiedzieli na 4299 wiadomości, a także interweniowali 423 razy w sytuacji zagrożenia życia lud zdrowia dziecka. Wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, powinny zadzwonić pod numer 116 111.