W płockim zoo urodziły się jedne z najrzadszych małpek na świecie – lwiatki złote

fot. ZOO Płock

Lwiatki złote są hodowane w płockim zoo od czterech lat, teraz po raz pierwszy urodziło się tam potomstwo tego gatunku i to bliźniaki. 

Jest co świętować, ponieważ w Polsce jest tych małpek zaledwie 10. Pary hodowlane można zobaczyć tylko w Krakowie, Łodzi i Płocku. Sukces hodowlany jest tym większy, że we wszystkich 72 europejskich ogrodach zoologicznych łącznie przebywa jedynie 206 lwiatek, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy urodziło się ich 9, z czego 2 właśnie w Płocku – informuje płockie zoo. 

Pierwsza para lwiatek złotych przybyła do Płocka w 2019 roku. Od tamtego czasu opiekunowie starali się uzyskać potomstwo tego gatunku, jednak nie było to proste ze względu na trudności z doborem par. Z tego powodu w lutym 2023 zoo postanowiło sprowadzić dla samca Sida nową partnerkę. Z Parc Zoologique de La Palmyre we Francji do Płocka przyjechała 4-letnia samica Chloe. Małpki polubiły się do tego stopnia, że po 5 miesiącach od ich połączenia na świat przyszły bliźnięta lwiatki złotej. 

To ogromny sukces płockiego zoo, ponieważ lwiatki złote to jedne z najrzadszych małp na świecie. Jeszcze w latach 70. ich liczebność w naturze nie przekraczała 200 osobników. Obecnie zamieszkują one pozostałe skrawki lasu tropikalnego na atlantyckim wybrzeżu Brazylii w okolicy Rio de Janeiro.

Odłów na cele hodowlane raz silna fragmentacja i niszczenie siedlisk doprowadziły do krytycznego spadku liczebności tego gatunku, który według Czerwonej Lista Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody zaliczony został do kategorii EN – przypisuje mu się wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Reintrodukcja osobników wyhodowanych w ogrodach zoologicznych, łączenie „zielonymi korytarzami” pozostałych fragmentów lasów tropikalnych i intensywna ochrona istniejących populacji pozwoliły ocalić ten gatunek i ustabilizować liczebność populacji na poziomie ok. 1000 osobników.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.