W ukraińskim mieście Konotop będzie ulica Warszawska! Tak Ukraińcy dziękują Polakom za pomoc

fot. Radio Kolor

Podczas dzisiejszej sesji rady Warszawy burmistrz ukraińskiego miasta Konotop wygłosił mowę, w której podziękował Polsce i Warszawie za pomoc w czasie wojny i ogłosił, że ulica, która do tej pory nosiła nazwę Krasnogórska od teraz będzie nosić nazwę Warszawska. Wcześniej stolica Polski przekazała ukraińskiemu miastu samochody ciężarowe, naczepę oraz 6 maszyn budowlanych: równiarki, koparko-ładowarka, koparko-spycharka i ładowarki. Miasto otrzymało też samochód osobowy. Konotop otrzymał od Warszawy też 5 przegubowych autobusów oraz specjalistyczny wóz do naprawy sieci trakcyjnej i wyremontowane pojazdy – ambulans neonatologiczny i śmieciarkę.

Chciałbym w szczególności podziękować za tę pomoc, jaką miasto uzyskało od Warszawy, za sprzęt, za pojazdy budowlane, za tramwaje. Konotop jest świętym miejscem dla każdego Ukraińca i każdego Polaka, wszak właśnie tam miało miejsce nasze wspólne zwycięstwo nad Moskwą w 1659 roku. My to zwycięstwo powtórzymy, ale powtórzymy je tak, by orda moskiewska nigdy więcej nie podniosła łba — mówił burmistrz miasta Konotop Artem Semenichin podczas dzisiejszej sesji rady Warszawy. 

Nie jesteśmy miastem zamożnym, nie mamy do zaoferowania żadnych technologii, którymi moglibyśmy się odwdzięczyć, za to Konotop zamieszkują ludzie wdzięczni i oddani — kontynuował burmistrz.

Jak zaznaczył burmistrz, zmiana nazwy ulicy to sposób na okazanie wdzięczności warszawiakom. Podkreślił również ważną rolę, jaką Konotop odegrał w polsko-ukraińskiej historii. Miasto znane jest z bitwy pod Konotopem, która rozegrała się tam w dniach 7–8 lipca 1659 roku.

Kiedy radziliśmy się, jak podziękować Warszawie za to wielkie wsparcie, jakie od niej otrzymaliśmy, postanowiliśmy nazwać jedną z ulic naszego miasta ulicą Warszawską, na znak oddania, wdzięczności i braterskich uczuć do Polski i Warszawy. To ulica o historycznej nazwie Krasnogórska, na której znajdowała się forteca konotopska, która przez 2 miesiące w 1659 roku trzymała obronę, dopóki ze wsparciem nie przybyli polscy dragoni i odziały krymskie, którym udało się zniszczyć ordę moskiewską — mówił burmistrz miasta Konotop Artem Semenichin. 

Po przemowie burmistrza tabliczka z ulicą nazwy Warszawskiej została symbolicznie wręczona przewodniczącej rady miasta Warszawy Ewie Malinowskiej-Grupińskiej.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.