Z inicjatywy Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta przy ulicy Papirusów powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej, inwestycja zostanie zrealizowana nieopodal Lasu Młocińskiego. Dzięki temu projektowi zostanie rozszerzona obecna baza dydaktyczna Lasów Miejskich, a warszawiacy zyskają kolejne miejsce, w którym będą mogli dowiedzieć się więcej na temat ekologii.
„Dzięki inwestycji warszawiacy zyskają kolejne miejsce na mapie miasta, w którym poszerzą swoją wiedzę z zakresu ekologii. Szacujemy, że rocznie z tego nowoczesnego obiektu będzie mogło skorzystać nawet 25 tys. osób” – powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Centrum Edukacji Ekologicznej w Warszawie
Powstające Centrum Edukacji Ekologicznej będzie parterowym budynkiem o powierzchni ponad 1200 mkw. Budynek ma być bardzo energooszczędny i ekologiczny, ponadto w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W środku zaprojektowano m.in. wielofunkcyjną salę konferencyjno-warsztatową, sale edukacyjne, pomieszczenia biurowe, szatnie i zaplecze sanitarne. Na dachu budynku mają rosnąć rośliny, a nieopodal ma znajdować się ogród deszczowy.
W centrum swoją wiedzę na temat ekologii będą mogli poszerzać przede wszystkim młodzi warszawiacy, jednak placówka przygotowuje również ofertę dla całych rodzin i dla osób dorosłych.
„Dbanie o planetę to nie tylko codzienna troska o środowisko, ale też pogłębianie wiedzy na ten temat. A gdzie lepiej przyswajać informacje o ekologii i przyrodzie niż w jej bezpośrednim otoczeniu? Las Młociński nadaje się do tego doskonale. A to przecież tylko jedno z takich miejsc w stolicy, do dyspozycji mieszkańców są też m.in. placówka w Lesie Kabackim czy nadwiślański „Kamień” – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy
Remont pobliskiej leśniczówki
W ramach tej inwestycji wyremontowana zostanie również pobliska leśniczówka, to mający 190 mkw budynek, w którym po renowacji ma działać kawiarnia. Będą tam odbywały się przeróżne wydarzenia takie jak wernisaże, wystawy plastyczne czy spotkania z autorami. Ten budynek również będzie częścią programu edukacji ekologicznej. Prace nad tymi projektami mają zakończyć się w ciągu 16 miesięcy i pochłoną 17,1 mln zł.
„Prace projektowe i budowlane wykona konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD” Gdańsk. Planowany termin zakończenia inwestycji to II połowa 2023 r.” – czytamy na stronie urzędu miasta.