Waporyzacja to wydzielanie pary wodnej – obecnie zjawisko to wykorzystywane jest do stosowania medycznej marihuany w formie wziewnej oraz jako alternatywna metoda dla palenia różnych substancji. Jakich korzyści i efektów można się spodziewać po inhalacji bezdymnej i aromaterapii z wykorzystaniem narzędzia, jakim jest waporyzator?
Czy waporyzacja jest zdrowsza od zwykłego palenia?
W procesie waporyzacji olejki eteryczne lub zioła są podgrzewane przez gorący strumień powietrza do momentu, aż zaczną uwalniać aromaty lub aktywne chemicznie substancje.
Bezdymna inhalacja pozwala korzystać ze składników ziół, które znane są ze swojego dobroczynnego działania, a jednocześnie unikać szkodliwych dla zdrowia, ubocznych produktów spalania. W trakcie procesu spalania wytwarzany jest dym, który nie tylko podrażnia gardło, ale także może prowadzić do przewlekłego zapalenia dolnych dróg oddechowych i wielu innych problemów zdrowotnych.
W generowanej przez waporyzatory parze nie ma substancji smolistych o toksycznym działaniu, które odpowiadają za całą listę skutków ubocznych palenia. Na liście tej znajduje się nie tylko zapalenie płuc, ale również chroniczna astma i nowotwory.
Jednak brak substancji smolistych w procesie podgrzewania produktów aktywnych to nie jedyna zaleta omawianej metody aromaterapii.
Skuteczność waporyzatorów – dlaczego warto wypróbować waporyzację?
Waporyzacja nie tylko pozbawiona jest szkodliwych dla zdrowia skutków ubocznych kojarzonych przede wszystkim z tradycyjnym paleniem, ale również jest przyjemniejsza dla osoby korzystającej z dobroczynnych właściwości ziół.
Po pierwsze, jest efektywniejsza. W czasie zwykłego spalania nawet 25% aktywnych substancji chemicznych zawartych w ziołach jest traconych, co związane jest z bardzo wysoką temperaturą wytwarzaną w tym procesie.
Waporyzacja, przez to, że odbywa się w znacznie niższej temperaturze, jest procesem o wiele lepiej kontrolowanym. Większość waporyzatorów pozwala precyzyjnie określić, w jakiej temperaturze ma się odbywać podgrzewanie danego produktu. Przy waporyzacji mówimy o temperaturach w zakresie od 180 do 220 stopni. Natomiast spalanie odbywa się w kilkukrotnie wyższych przedziałach.
Dodatkowo, w waporyzacji produkt nie ma bezpośredniego kontaktu ze źródłem wytwarzającym temperaturę: w waporyzatorach wykorzystuje się zjawisko kondukcji lub konwekcji. To ponownie wpływa na zdolność do większego kontrolowania całego procesu.
Kolejnym plusem waporyzacji jest to, że nie wytwarza nieprzyjemnie pachnącego dymu, który może być szkodliwy nie tylko dla osób aktywnie zażywających jakąś substancję, ale i osób postronnych. W wyniku waporyzacji powstaje jedynie para, która nie ma wpływu na otoczenie.
Czym różnią się od siebie waporyzatory?
Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej różnorodnych waporyzatorów, wraz z upowszechnianiem się wiedzy na temat tej metody aromaterapii.
Najpopularniejszym rozwiązaniem są waporyzatory elektroniczne, które pozwalają na bardzo dokładne ustawienie temperatury parowania. Większość osób decyduje się na zakup waporyzatorów przenośnych, w kompaktowych rozmiarach – są dyskretne w użyciu, lekkie i intuicyjne w obsłudze.
Źródłem zasilania w waporyzatorach są baterie lub akumulator, który można ładować za pomocą zwykłej ładowarki albo kabla USB typu C. Są to urządzenia stosunkowo odporne na mechaniczne uszkodzenia i stosunkowo niedrogie.
Waporyzatory a zastosowanie medyczne
Waporyzatory są obecnie najczęściej polecaną metodą do inhalacyjnej aplikacji medycznych kannabinoidów. Ze względu na znacznie krótszą listę potencjalnych skutków ubocznych, możliwość precyzyjnego kontrolowania procesu podgrzewania ziół oraz wygodę użytkowania, waporyzatory do aromaterapii stosowane są w medycynie na całym świecie.
Coraz częsciej w Polsce waporyzator przenośny jest wykorzystywany do stosowania w nim medycznej marihuany.
Waporyzatory wykorzystywane są do ekstrakcji i wdychania aktywnych substancji zawartych w ziołach i roślinach, a taka droga jest nierzadko efektywniejsza w przyswajaniu tych substancji niż inne metody.
W dobrych sklepach z produktami do aromaterapii odnajdziemy wiele mieszanek ziołowych do waporyzacji, które wyróżniają się różnorodnymi efektami. Najczęściej w asortymencie tych sklepów znajdują się takie zioła jak susz konopny, susz CBD, lawenda, lipa, melisa lekarska, mięta pieprzowa, dziurawiec, tymianek, kolendra, rozmaryn, eukaliptus, waleriana czy żeń-szeń.
Wybierając mieszanki ziół do aromaterapii koniecznie należy sprawdzić, z jakiego źródła pochodzą. Oczywiście najlepiej sięgać po te z upraw BIO, takie jak te oferowane przez KonopnySklep.com.pl. Wszystkie produkty znajdujące się w asortymencie sklepu pochodzą z pewnych źródeł. Dodatkowo można tu zakupić narzędzia do waporyzacji, które sprawdzają się w każdych warunkach.
Podsumowując, waporyzacja jest obecnie powszechną metodą stosowaną do aromaterapii i wziewnego korzystania z substancji aktywnych zawartych w ziołach i roślinach. Warto wybierać dobrej jakości waporyzatory i upewniać się co do pochodzenia i jakości suszu używanego do waporyzacji.
Waporyzatory HERO – producent udoskonalonych waporyzatorów przenośnych
Wraz ze wzrostem popularności stosowania suszu konopnego i marihuany medycznej KonopnySklep.com.pl wszedł we współpracę ze światowymi producentami najpopularniejszych waporyzatorów.
Jako producent, HERO nie tylko dostarcza wyjątkowych doznań podczas korzystania z waporyzatorów tej marki, ale staje się również niekwestionowanym liderem, ustanawiając nowe standardy w branży, zarówno jeśli chodzi o design, jak i innowacyjność waporyzatorów.
Trzy najnowsze urządzenia marki HERO to: HERO Tyris, FENiX Mini+ X HERO oraz X-Max Starry 4.0 X HERO. Wszystkie trzy modele są najnowszymi oraz udoskonalonymi modelami znanych marek FENIX ORAZ X-MAX. Każdy z nich posiada konkretne funkcjonalności, które wpływają pozytywnie na wydajność oraz biodostępność waporyzowanego suszu konopnego oraz medycznej marihuany.