Warszawa chce odzyskiwać ciepło z kanalizacji. To sposób na kryzys energetyczny?

fot. Krzysztof Gabrylewski

Warszawa przygotowuje się na kryzys energetyczny, który może mieć bardzo dotkliwe skutki. Veolia oraz MPWiK chcą wykorzystać zasoby ciepła traconego, to ciepło, które powstaje w sezonie letnim głównie w procesach technologicnzych związanych z oczyszczaniem ścieków, może pochodzić ono też ze ścieków oczyszczonych i kanalizacji.

Spółki planują zbadać ewentualną możliwość odzyskiwania takiego ciepła w oczyszczalni ścieków Czajka oraz Południe. Mogą posłużyć do tego też kolektory kanalizacyjne i inne instalacje MPWiK. Odzyskana energia może zasilić Warszawską sieć ciepłowniczą i stołeczne wodociągi. 

O ile pomyślne prognozy związane z oceną możliwości pozyskania tego rodzaju energii zostaną potwierdzone, będą one mogły skutkować zawarciem umów dotyczących zaprojektowania instalacji odzysku ciepła z oczyszczalni ścieków „Czajka” i „Południe” oraz kolektorów kanalizacyjnych, a następnie budowy takiego nowoczesnego systemu. Projekt ma szansę przełożyć się pozytywnie na funkcjonowanie spółek – MPWiK i Veolia – oraz miasta w rozumieniu proekologicznym, a także w aspekcie ekonomicznym – powiedział Renata Tomusiak, prezes MPWiK.

Gospodarka obiegu zamkniętego

Wdrożenie takiego pomysłu w życie mogłoby przybliżyć miasto do zmniejszenia zużycia paliw kopalnianych i realizacji „Strategii #Warszawa2030”. 

Nowoczesne rozwiązania w energetyce to kompleksowe myślenie o środowisku i mieszkańcach. Rozpoczynamy wspólnie pracę nad projektem, który ma przynieść pozytywne efekty ekonomiczne, ekologiczne i społeczne. Ciepło odpadowe może służyć do ogrzewania budynków przemysłowych i mieszkalnych. Grupa Veolia wdrożyła już z powodzeniem takie rozwiązanie w Szlachęcinie i wierzymy, że takie innowacyjne podejście będzie kolejnym krokiem w redukcji paliw kopalnych na potrzeby Warszawy – powiedział Paweł Orlof, dyrektor generalny, prezes Veolii Energii Warszawa S.A.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.