Wydarzyło się coś ważnego?

Warszawa odda ukraińskiej stolicy 10 składów metra

fot. um.warszawa.pl

Warszawa wesprze ogarniętą wojną Ukrainę po raz kolejny. Tym razem stołeczne metro przekaże swojemu kijowskiemu odpowiednikowi 10 sześciowagonowych składów serii 81, to wagony metra, które zostały już wycofane z użytku w Warszawie. Wczoraj Rafał Trzaskowski i Witalij Kliczko podpisali list intencyjny. Prezydent polskiej stolicy zobowiązał się także do wsparcia w dostarczeniu części zamiennych do taboru dla wschodnich sąsiadów oraz pomocy w zakresie wymiany wiedzy i doświadczenia potrzebnego do modernizacji ukraińskich pociągów. Pociągi serii 81 są bardzo podobny do tych, które obecnie jeżdżą w Kijowie. 

Zawsze powtarzamy, że nasi przyjaciele z Ukrainy walczą o naszą wolność. To dla nas naprawdę ważne i dlatego tu dziś jesteśmy. Chcemy pomóc tak bardzo, jak możemy i na pewno nie przestaniemy pomagać – powiedział w Kijowie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Rozmawiamy nie tylko o potrzebach na dzisiaj, bo jesteśmy pewni, że Ukraina wygra tę wojnę, rozmawiamy także o przyszłości. Pomożemy w rekonstrukcji Ukrainy. Warszawa została całkowicie zniszczona, stąd wiemy, jak miasto może odrodzić się jak feniks z popiołów. Ale mamy też doświadczenie w transformacji naszych miast poprzez wykorzystanie funduszy unijnych. A zatem jesteśmy tu, by pomóc tak bardzo, jak to tylko możliwe – zapewnił prezydent Warszawy w obecności mera Kijowa Witalija Kliczki.

Wagony metra to nie jedyne pojazdy, które Warszawa przekazała przyjaciołom z Ukrainy. Wcześniej trafiły tam też przegubowe autobusy Miejskich Zakładów Autobusowych i specjalistyczny wóz do naprawy sieci trakcyjnej od Tramwajów Warszawskich.

W podróży do Kijowa Rafałowi Trzaskowskiemu towarzyszyli także przedstawiciele pozostałych trzech miast założycielskich Paktu Wolnych Miast: merowie Bratysławy, Budapesztu i Pragi. Witalij Kliczko podziękował im za wsparcie. 

Proszę nie zapominajcie, że Węgrzy nie są tacy sami jak węgierski rząd. Niestety węgierski rząd nie jest szczery w sprawie wojny. Głosował za wszystkimi sankcjami, jakie Unia Europejska nałożyła na Rosję, ale w polityce krajowej wypowiada się przeciwko sankcjom. Węgierski rząd mówi o pokoju, ale nie wspomina, że pokój jest możliwy tylko, kiedy suwerenność terytorialna Ukrainy zostanie przywrócona i rosyjskie wojska opuszczą Ukrainę – powiedział w Kijowie mer Budapesztu Gergely Karácsony.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.