Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane przez Ministerstwo Kultury w 2005 roku, a w 2006 roku do współpracy zostało zaproszone także miasto Warszawa. Umowa zakładała, że ministerstwo będzie finansować i nadzorować działanie muzeum i współdecydowało o wyborze dyrektora. Po stronie Warszawy miało być zapewnienie tymczasowej siedziby oraz budowa na pl. Defilad.
To właśnie tam powstaje docelowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie już w 2024 roku ma zostać otwarta instytucja. Ten imponujący budynek ma około 20 tys. m kw. powierzchni, na których znajdą się sale edukacyjne, biblioteka, kino, kawiarnia czy audytorium.
Warszawa przejmie kontrolę nad MSN
Rafał Trzaskowski chciał, by miasto miało większą kontrolę nad tą instytucją, dlatego rozpoczął rozmowy z ministerstwem kultury na ten temat. Ich efektem jest umowa podpisana 28 czerwca, na mocy której Warszawa przejmie pełną kontrolę nad Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Mamy to! Od stycznia 2023 r. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie / Museum of Modern Art in Warsaw będzie instytucją Miasto Stołeczne Warszawa. Po kilku miesiącach starań podpisaliśmy z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stosowne dokumenty. Budowa muzeum idzie dobrze, zespół już może spokojnie przygotowywać pierwsze wystawy. Dziękuję zespołowi Biura Kultury za profesjonalne i czujne przeprowadzanie całej operacji — ogłosiła na Facebooku Aldona Machnowska-Góra.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej nie podzieli losu Centrum Sztuki Współczesnej
Od kiedy Piotr Gliński pełni rolę ministra kultury, wiele warszawskich instytucji zostało obsadzonych wygodnymi dla niego osobami, przez co często cierpiała jakość prezentowanych przez nie wystaw. Taki los spotkał Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Zachętę, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowy Instytut Audiowizualny i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Piotr Gliński wpływał również na zarząd Muzeum Żydów Polskich POLIN.