Warszawa stworzyła Dom Odbudowy Ukrainy. Ma pomóc w zabezpieczeniu zabytków i odbudowie kraju

fot. um.warszawa.pl

Władze Warszawy już niejednokrotnie okazywały swoje wsparcie Ukrainie, poprzez różne inicjatywy. Tym razem postanowiły pomóc trawionemu przez wojnę państwu w zabezpieczeniu dziedzictwa i w przygotowaniach do przyszłej odbudowy. W tym celu powstał Dom Odbudowy Ukrainy, czyli inicjatywa współtworzona przez samorządy polskie i ukraińskie, mające zadbać o to, by pomoc dotarła w odpowiednie miejsca. 

W „Domu” skupimy więc osoby, którym zależy na odbudowie zbombardowanych ukraińskich obiektów, ochronie zabytków o wybitnej wartości, poprawie architektury historycznych miast, ale także wymianie doświadczeń i nawiązaniu kontaktów ze specjalistami z różnych dziedzin. Dlatego też rozmawiamy z ukraińskimi samorządowcami, pytamy o potrzeby i sposoby współpracy – mówi Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

W ramach Domu Odbudowy Ukrainy znalazł się pakiet następujących  inicjatyw: platforma wymiany informacji miast polskich i ukraińskich, zbiórka materiałów do zabezpieczenia zabytków, wsparcie Warszawy we wpisaniu ukraińskich miast na listę UNESCO, fundusz na rzecz odbudowy Ukrainy oraz prace nad planem odbudowy ukraińskiego dziedzictwa z ekspertami różnych dziedzin.

Warszawie pomóc w realizacji wyznaczonych celów ma pomóc siatka kontaktów, w ramach której stolica współpracuje z ukraińskimi konserwatorami z miast takich jak Charków, Chortyca, Czerniowiec, Czernichów, Dniepr, Kijów, Lwów, Łuck, Sum i Zaporoże. Z kolei po polskiej stronie w przedsięwzięciu udział biorą samorządowi konserwatorzy z Będzina, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Raciborza, Rudy Śląskiej, Rzeszowa, Sopotu, Szczecina, Torunia i Żor. W spotkaniach uczestniczą również przedstawiciele powołanego przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa Polish Support Center for Culture in Ukraine. Warszawa zaprasza do dyskusji wszystkich, którzy podejmują inicjatywy związane z ochroną dziedzictwa ukraińskiego. 

Materiały od Warszawy dla Ukrainy 

Od początku maja Warszawa prowadziła zbiórkę na rzecz Ukrainy, w ramach której do stolicy były nadsyłane niezbędne dla mieszkańców tego kraju materiały. Ostatecznie udało zebrać się ponad 500 koców gaśniczych, około 400 opakować wełny mineralnej, tkaniny niepalne, taśmy mocujące, płyty OSB, agregaty prądotwórcze i gaśnicze, a także około 2000 gaśnic. Te rzeczy zostały załadowane do tirów, którymi pojechały do Medyki, a stamtąd m.in. do Lwowa i Kijowa, gdzie posłużyły do zabezpieczania zabytków. 

Warszawa została rzecznikiem ukraińskich miast w UNESCO

Kolejną inicjatywą podjętą przez Warszawę na rzecz Ukrainy jest współpraca miast członkowskich z miastami ukraińskimi UNESCO, którą zainicjowała stolica. Sekretariat Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa UNESCO (OWHC) jest prowadzony przez Warszawę. Stolica Polski oraz kilka innych członków tej organizacji pomoże ukraińskim miastom w przygotowaniu 3 wniosków o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa (UNESCO). Będą one dotyczyć zabytków z Odessy, Czernichowa oraz Charkowa. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.