Mając na uwadzę potrzeby miasta, przy uzgodnieniu z Ratuszem, rozwijamy sferę badawczą i prowadzimy m.in. badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 w ściekach, od marca ubiegłego roku 2 razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki, pobieramy do badań próbki ścieki z oczyszczalni Czajka, Południe i Pruszków, a także okresowo z sieci przy obiektach przy dużych skupiskach ludzi. Z otrzymanych danych co tydzień przekazujemy raport zbiorczy do warszawskiego ratusza — powiedział Radiu Kolor Marek Smółka, rzecznik MPWiK.
Próbki do badań są pobierane w kilku punktach:
– Oczyszczalnia ścieków Południe znajdująca się przy ulicy Sytej 190/192
w Warszawie, do której trafiają ścieki z południowej części lewobrzeżnej Warszawy tj. z Ursynowa, Wilanowa, części Mokotowa.
– Oczyszczalnia ścieków Pruszków znajdująca się przy ulicy Domaniewskiej 23 w Pruszkowie, do której trafiają ścieki z dzielnicy Ursus, a także Pruszkowa, Piastowa, Michałowic, Ożarowa Mazowieckiego i Brwinowa.
– Oczyszczalnia ścieków Czajka znajdująca się przy ulicy Czajki 4/6 w Warszawie.
Z wykresu opublikowanego przez MPWiK wynika, że ilość RNA wirusa zmieniała się na przestrzeni miesięcy. Najwięcej zachorowań było od marca do kwietnia 2022 oraz w lipcu i sierpniu 2022 roku. Więcej zakażeń było również od października.
Z danych wynika również, że dane rządowe różnią się od tych warszawskich. Przykładowo 19 grudnia, kiedy zachorowań było najwięcej, bo w ściekach znaleziono aż 1,1 tys. przypadków. Według rządu w tym dniu było zaledwie 50 zachorowań. Rządowy raport z zakażeń można sprawdzić tutaj.