Nowe Muzeum z Klasą zostało otwarte przy ul. Płowieckiej 77, w tzw. Murowance, czyli historycznym budynku najstarszej szkoły w Dzielnicy Wawer.
Kilka słów o historii Murowanki
W 1903 roku grupa tutejszych mieszkańców ufundowała i zbudowała szkołę dla swoich dzieci, jedyną na linii Grochów-Otwock. Działalność szkoły przerwała na dobre II wojna światowa, po niej nie wznowiono nauki, a budynek popadł w ruinę.
Dopiero klika lat temu Zarząd Dzielnicy Wawer podjął decyzję o remoncie obiektu z przeznaczeniem na działalność użyteczności publicznej.
Od 2019 roku jest on siedzibą Fundacji na rzecz Wielkich Historii, zajmującą się edukacją historyczną i popularyzacją historii.
Powrót do przeszłości
Muzeum z Klasą będzie opowiadać o przemianach polskiego społeczeństwa w czasie burzliwego XX wieku z perspektywy szkoły, nauczycieli, uczniów i rodziców.
Można tam zobaczyć, jak kiedyś wyglądały lekcje chemii czy kaligrafii oraz oglądać eksponaty zbierane od kilku lat m.in. wśród mieszkańców Warszawy, którzy dzielili się rodzinnymi pamiątkami. To dawne dokumenty, mapy, sztandary, świadectwa, podręczniki. Wśród nich jest nawet drewniana ławka szkolna z XIX wieku. Udało się zebrać ponad 1000 takich artefaktów.
– To będzie żywe Muzeum, stworzone na wzór najlepszych brytyjskich i skandynawskich ośrodków, gdzie gość staje się uczestnikiem wydarzeń, a nie tylko zwiedzającym. Dzięki temu osobiście doświadcza efektów społecznych i cywilizacyjnych przemian. Uczniowie i uczennice będą mogli niemal zanurzyć się w przeszłości, biorąc udział w niezwykłych zajęciach, np. lekcji chemii sprzed 120 lat, tajnych kompletach czy lekcji demokratycznego oporu lat 80. XX wieku. W ten sposób nasze Muzeum będzie łączyło najmłodsze pokolenia z światem swoich rodziców czy dziadków – tłumaczy Maciej Piwowarczuk, prezes Zarządu Fundacji na rzecz Wielkich Historii.
Wspólnie otworzyliśmy Muzeum z Klasą
2 grudnia to był dzień wypełniony współpracą (podczas rodzinnych warsztatów) i rywalizacją (podczas turnieju), ekscytującymi eksperymentami i nostalgicznymi wspomnieniami.
W szkolnych ławkach zasiedli „uczniowie”, którzy reprezentowali wszystkie grupy wiekowe.
Goście zwiedzali wystawę „Powrót do szkoły” i mieli swój wkład w tworzenie mapy sentymentalnej Wawra. Nie zabrakło też zajęć praktycznych, takich jak lekcja kaligrafii, podczas której wszyscy świetnie się bawili niezależnie od wieku.
W uroczytości otwarcia Muzeum wzięli udział Burmistrz Dzielnicy Wawer, Norbert Szczepański, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer, Leszek Baraniewski, Radne Dzielnicy Wawer – Agnieszka Wójcik i Sandra Spinkiewicz, posłanka Dorota Łoboda, Sławomir Potapowicz, Wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy oraz Krzysztof Skolimowski, Przewodniczący Komisji Edukacji Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
– Cieszę się, że we współpracy Fundacji Muzeum z Klasą i Dzielnicy Wawer w tym szczególnym dla nas miejscu powstało pierwsze muzeum w naszej dzielnicy. W dodatku jest ono unikalne w skali miasta, bo to w Murowance zobaczymy jak 120 lat temu wyglądała lekcja chemii czy kaligrafii. Co więcej – możemy w tych lekcjach aktywnie uczestniczyć! Muzeum z Klasą będzie służyć w szczególności mieszkańcom naszej dzielnicy i jestem przekonany, że w tym miejscu będziemy pokazywać historyczną tożsamość Wawra – mówi Norbert Szczepański, Burmistrz Dzielnicy Wawer.
Co w ofercie Muzeum na Wawrze?
Muzeum z Klasą ma w planach m.in.:
- lekcje muzealne,
- zajęcia popołudniowe i weekendowe dla wszystkich grup wiekowych,
- warsztaty i konkursy dla szkół,
- konferencje edukacyjne i
- wystawy czasowe.
Muzeum będzie bazowało na żywych lekcjach historii.
Przez pierwsze trzy tygodnie wstęp do Muzeum i udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.