Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Ruszają Warszawskie Linie Turystyczne. Zabytkowe tramwaje, autobusy, kolejka wąskotorowa i rejsy po Wiśle

Dodano: 2022-04-26 15:27:53
fot. ZTM
fot. ZTM

Majówka zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią w Warszawie pojawi się wiele atrakcji dla mieszkańców oraz turystów. Oprócz rozpoczęcia sezonu na pokazy w Parku Fontann miasto zapowiedziało także uruchomienie Warszawskich Linii Turystycznych. Pierwsze kursy mają wyruszyć już 1 maja. Zwiedzający będą mieli do dyspozycji także promy oraz statek do Serocka. 

Linia tramwajowa 36

Od początku maja po ulicach Warszawy będą jeździły zabytkowe tramwaje linii 36. Pojazdy będą pokonywały następującą trasę: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – gen. W. Andersa – A. Mickiewicza – J. Słowackiego – METRO MARYMONT. Linia ta zostanie uruchomiona w niedzielę i będzie kursowała w godzinach 12:00-20:00. W tych godzinach pasażerowie będą mogli skorzystać z niej od 1 maja do 26 czerwca, a następnie od 1 do 25 wrześnie, a także od 27 czerwca do 31 sierpnia.

"Na linii 36 będzie można spotkać doskonale znane warszawiankom i warszawiakom tramwaje 13N „Parówki”, 105Na nazywane „Akwariami” oraz wyjątkowy egzemplarz 102N – ten tramwaj został sprowadzony do Warszawy z Poznania w 2004 roku, takie nie jeździły nigdy w Warszawie. Wagony 13N to najbardziej warszawskie z warszawskich tramwajów, które stały się jednym z symboli stolicy. Widać je w wielu polskich filmach i serialach. Zostały opracowane i wyprodukowane tylko z myślą o Warszawie, w chorzowskiej fabryce Konstal. Powstało ich aż 840. Ostatni kurs 13N wykonał po 53 latach od dostawy pierwszego wagonu, w niedzielę 4 stycznia 2013 roku" — czytamy na stronie urzędu miasta. 

Dodatkową atrakcją będzie możliwość przejazdu zabytkowym tramwajem linii T. "Tetki" będą jeździły po Warszawie od 25 czerwca do 28 sierpnia w godzinach 12:00-18:00 i będzie je można spotkać na następującej trasie: PL. NARUTOWICZA – Grójecka - Al. Jerozolimskie - most Józefa Poniatowskiego - rondo J. Waszyngtona - al. Zieleniecka - Targowa - most Śląsko-Dąbrowski - al. „Solidarności” - Okopowa - Towarowa – Grójecka – PL. NARUTOWICZA.

Linia autobusowa 100

Już wkrótce po warszawskich ulicach będą podróżowały również zabytkowe autobusy marki Jelcz i Ikarus. Przez cały sezon w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca będą one kursowały od godziny 12:00 do 18:00 na następującej trasie: CENTRUM – Marszałkowska – Grzybowska – Towarowa – Okopowa – M. Anielewicza – Świętojerska – Bonifraterska – Konwiktorska – R. Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Targowa – Ratuszowa – Wybrzeże Helskie - Wybrzeże Szczecińskie –– most Świętokrzyski – Zajęcza – Topiel – L. Kruczkowskiego – Książęca – Al. Ujazdowskie – Bagatela – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Marszałkowska – CENTRUM.

"W autobusach i tramwajach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują wszystkie bilety z taryfy Zarządu Transportu Miejskiego. W przypadku pojazdów bez kasowników bilety będą kasowane przez konduktorów – członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczać będą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu. Przejazd na podstawie biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) będzie możliwy po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe lub w bramce metra" - podaje ratusz. 

Statek do Serocka

Od 1 maja do 25 wrześnie będzie kursował także statek do Serocka. Bilety na rejs można kupić za pośrednictwem strony internetowej www.bilety24.pl, a także Punkcie Obsługi Pasażerów Dworzec Wileński – w piątki w godz. 15.00-18.00 i w soboty w godz. 8.00-11.00 (płatność tylko gotówką).

"To prawdziwa wyprawa – statek „Zefir” wypływa z przystani na Żeraniu i kanałem oraz przez Zalew Zegrzyński dopływa do Serocka. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a Zalew Zegrzyński to prawdziwy raj dla wędkarzy, amatorów sportów wodnych i plażowiczów. W czasie rejsu statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku. „Zefir” zabiera na pokład 98 pasażerów. Na statku jest grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. W Serocku przewidziano czas na odpoczynek na lądzie (ok. 2 h), a następnie powrót do Warszawy. Podróż rozpoczyna się o godz. 9.00, a powrót do Warszawy jest planowany ok. godz. 18.00" - czytamy na stronie urzędu miasta. 

Linia autobusowa 51 i Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa

Od 1 maja do 24 września będzie kursowała także Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa, która ma odjeżdżać każdego dnia o godzinie 14:00 z Piaseczna. 

"Przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos dociera do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tu pasażerowie mają czas dla siebie. Można przejść się na spacer do lasu, poleniuchować na trawie, zwiedzić pobliski Złotokłos – przedwojenne letnisko, gdzie wychował się Marek Hłasko i mieszkał .in.. Mieczysław Fogg. Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie to około cztery godziny. Do Piaseczna można dojechać np. specjalną zabytkową linią autobusową 51. Numer linii nawiązuje do numeracji dawnej linii trolejbusowej, która łączyła Piaseczno z Warszawą" - czytamy na stronie urzędu miasta. 

Dla osób wybierających się na przejazd kolejką powstanie specjalna linia autobusowa 51. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/10125/ruszaja-warszawskie-linie-turystyczne-zabytkowe-tramwaje-autobusy-kolejka-waskotorowa-i-rejsy-po-wisle [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 10125 [title] => ruszaja-warszawskie-linie-turystyczne-zabytkowe-tramwaje-autobusy-kolejka-waskotorowa-i-rejsy-po-wisle [uri] => wiadomosci/n/10125/ruszaja-warszawskie-linie-turystyczne-zabytkowe-tramwaje-autobusy-kolejka-waskotorowa-i-rejsy-po-wisle [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1679843347 ) ) </div> </body> </html>