Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Już wkrótce palenie węglem w Warszawie i na Mazowszu będzie nielegalne

Dodano: 2022-04-27 08:09:24
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Na wczorajszej sesji sejmiku województwa mazowieckiego zapadła przełomowa decyzja dla przyszłości Warszawy, która może pozytywnie wpłynąć na lokalny klimat. Radni opowiedzieli się za zakazem spalania węgla w mieście oraz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowopowstałych domach. Nowe prawo ma zacząć obowiązywać już w przyszłym roku. 

Radni po odrzuceniu dwóch pierwszych poprawek, które miały na celu przesunięcie zakazu w czasie i całkowite usunięcie zakazu montowania kominków w nowych budynkach, podłączonych do sieci centralnego ogrzewania, przeszli do głosowania nad nowelizacją uchwały antysmogowej. Za głosowali w większości posłowie Koalicji Obywatelskiej, a przeciw politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością, ostatecznie rezultat zakończył się wynikiem 26 do 22, tym samym już wkrótce zakaz węgla w Warszawie i na Mazowszu stanie się rzeczywistością. 

W praktyce ta decyzja oznacza, że od 1 października 2023 roku w Warszawie, a od 1 stycznia 2028 roku w okolicznych powiatach będzie obowiązywał zakaz spalania węgla, a także jego pochodnych. Dodatkowo nie będzie można instalować kominków w nowych inwestycjach, powstających na terenie, na którym jest dostęp do centralnego ogrzewania. W praktyce nowe prawo prawdopodobnie nie dotknie właścicieli domów jednorodzinnych, gdyż ich podłączenie do sieci miejskiej jest nieopłacalne.

- Co do Warszawy, czyli października 2023 roku, to myślę, że to jest zmiana, która daje warszawiakom wystarczająco dużo czasu i jest to dosyć szybko, myślę, że tego można by już nie przyspieszać. Natomiast rok 2028 rok to dosyć odległa data. [...] Po wprowadzeniu zmian na pewno będzie mniej przypadków zaostrzenia astmy i udarów, czy zawałów — powiedział Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego i lider Warszawy Bez Smogu.

Nowelizacja ustawy antysmogowej jest dla Warszawy krokiem w dobrą stronę i potrzebną decyzją w dobie katastrofie klimatycznej. Możliwe, że wpłynie ona pozytywnie także na proces wymiany "kopciuchów" w Warszawie. W mieście nadal działa ponad 10 tysięcy takich obiektów, a na ich wymianę mieszkańcy mają czas do końca tego roku. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/10128/juz-wkrotce-palenie-weglem-w-warszawie-i-na-mazowszu-bedzie-nielegalne [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 10128 [title] => juz-wkrotce-palenie-weglem-w-warszawie-i-na-mazowszu-bedzie-nielegalne [uri] => wiadomosci/n/10128/juz-wkrotce-palenie-weglem-w-warszawie-i-na-mazowszu-bedzie-nielegalne [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1679846755 ) ) </div> </body> </html>