Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Dzień Sąsiada to okazja, by poznać nowych sąsiadów z Ukrainy. Jest ich około 250 tysięcy

Dodano: 2022-05-26 15:50:03
fot. um.warszawa.pl
fot. um.warszawa.pl

Wojna na Ukrainie sprawiła, że do Warszawy przybyło około 250 tysięcy uchodźców z tego kraju. Świetną okazją, by poznać nowych sąsiadów, jest Dzień Sąsiada, który w tym roku obchodzimy 29 maja. W czerwcu i maju w całej Warszawie będzie miało miejsce wiele wydarzeń związanych z tym świętem. 

Dzień sąsiada na całym świecie jest celebrowany 29 maja. Jego główną ideą jest poznanie swoich sąsiadów i spędzenie z nimi czasu. W tym roku przez wojnę na Ukrainie do Warszawy przyjechało wielu uchodźców z Ukrainy, którzy również wezmą udział w obchodach tego święta. Będzie to świetna okazja dla mieszkańców Warszawy, by spędzić trochę czasu z nowymi sąsiadami i ich lepiej poznać. 

"W Warszawie mamy obecnie ok. 250 tys. nowych sąsiadek i sąsiadów. To osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji, i którym z takim zaangażowaniem od lutego pomagamy. Ale to też ludzie ze swoimi pasjami, umiejętnościami, którzy starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Oderwani od swoich bliskich, przyjaciół, sąsiadów często potrzebują nie tyle pomocy co zwykłego kontaktu międzyludzkiego" - powiedziała Karolina Zdrodowska, Dyrektorka Koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym Ratuszu.

Dzień Sąsiada w Warszawie 

Wiele warszawskich dzielnic organizuje obchody Dnia Sąsiada. Często stawiają one na atrakcje, które nie wymagają znajomości języka polskiego, a będą mogły zintegrować mieszkańców zarówno z Polski jak i Ukrainy. Tak będzie w Wawerskim Centrum Kultury Filia Aleksandrów. 27 maja odbędzie się tam koncert piosenek letnich i ukraińskich, z kolei na Ochocie 7 czerwca wystąpi ukraiński zespół Ogniewica. Integracje organizuje również Miejsce Aktywności Lokalnej we Włochach przy ul. Rejonowej, 28 maja będzie tam miało miejsce Międzykulturowe Sąsiedzkie Śniadanie.

Celebracja Dnia Sąsiada będzie odbywać się również na łonie natury. Na skwerze Stanisława Broniewskiego Orszy na Mokotowie 11 czerwca odbędzie się Piknik Sąsiedzki. Atrakcji nie zabraknie też na Mokotowie. 27 maja pod punktem pomocy "dla naszych sąsiadów z Ukrainy" będzie miał miejsce Piknik Rodzinny. Uczestnicy mogą spodziewać się tam animacji dla dzieci, baniek mydlanych, a nawet zabawy z klaunem! W ramach Europejskiego Dnia Sąsiada, w piątek (27 maja) odbędzie się też Śródmiejski piknik sąsiedzki przed Domem Kultury Śródmieście.

Dzień Sąsiada będzie celebrowany w czerwcu i w maju

Wszystkie wydarzenia organizowane z okazji Dnia Sąsiada są promowane zarówno w języku ukraińskim jak i polskim, by sąsiedzi z Ukrainy nie mieli problemu z trafieniem na miejsce. Tak też jest z plakatem wydarzenia sąsiedzkiego Fundacji Jeden Muranów, odbywającego się 4 czerwca na ulicy Miłej. Więcej informacji na temat tegorocznych atrakcji można znaleźć tutaj.

"Tegoroczny Dzień Sąsiada jest pierwszym po zniesieniu pandemicznych ograniczeń i to już powód do wielkiego świętowania. Jest jednocześnie pierwszym w tak międzykulturowym gronie. To podwójna okazja do wspólnych spotkań" – zachęca Karolina Zdrodowska

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/10320/dzien-sasiada-to-okazja-by-poznac-nowych-sasiadow-z-ukrainy-jest-ich-okolo-250-tysiecy [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 10320 [title] => dzien-sasiada-to-okazja-by-poznac-nowych-sasiadow-z-ukrainy-jest-ich-okolo-250-tysiecy [uri] => wiadomosci/n/10320/dzien-sasiada-to-okazja-by-poznac-nowych-sasiadow-z-ukrainy-jest-ich-okolo-250-tysiecy [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1675885376 ) ) </div> </body> </html>