Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Dawny budynek elitarnego liceum w centrum Warszawy jest zdewastowany. Aktywiści domagają się reakcji miasta

Dodano: 2022-06-06 13:11:45
fot. facebook Antek Wiesztort
fot. facebook Antek Wiesztort

Budynek w centrum Warszawy, gdzie dawniej znajdowało się elitarne liceum Hoffmanowej, jest w fatalnym stanie. Na ten problem zwrócili uwagę warszawscy aktywiści, którzy wzywają ratusz do działania. Władze dzielnicy Śródmieście odpierają zarzuty, twierdząc, że stan techniczny nie pozwala na jego użytkowanie, a koszty remontu są zbyt duże. 

Modernistyczny budynek przy ulicy Emilii Plater 29 często jest określony najdroższym pustostanem w Warszawie. W latach 60. zostało przeniesione tam najstarsze warszawskie liceum, czyli Liceum Hoffmanowej i funkcjonowało w tym miejscu przez wiele lat, jednocześnie okupując wysokie miejsca w rankingu najlepszych szkół. Zmieniło się to w 2014 roku za sprawą władz miasta, które przygotowały plan sprzedania tej działki w prywatne ręce. Szkoła została przeniesiona na ulicę Hożą 88, a na terenie posesji przy ulicy Emilii Plater 29 miał stanąć aż 160-metrowy wieżowiec. 

Wszystko za sprawą uchwalonego w 2017 roku planu miejscowego, który poza nową funkcją dla tej działki, przewidywał także wiele innych zmian w okolicy ul. Poznańskiej. Miasto zgodziło się, by nieopodal powstały cztery nowe wysokie wieżowce, a istniejące zostały podwyższone. Swój udział w planie miał również kościół, wieżowiec Roma Tower deweloper miał zbudować przy współpracy z Archidiecezją Warszawską.

To przedsięwzięcie wywołało oburzenie wśród mieszkańców, aktywistów, a nawet radnych. W sprawie zainterweniował wojewoda mazowiecki, który zdecydował się uchylić plan. Miasto starało się zmienić jego decyzję, jednak sąd odrzucił zaskarżenie ratusza. Konserwator zaś poszedł krok dalej i wpisał budynki przy ul. Emilii Plater 29 do rejestru zabytków. Przez tę decyzję dawne liceum nie może zostać zburzone, nie jest także odpowiednio zabezpieczone. W ostatnich latach budynek stopniowo popada w ruinę, na ten problem postanowili zwrócić uwagę lokalni aktywiści, którzy 5 czerwca zorganizowali protest przy ul. Emilii Plater 29. 

Protest "Ratujmy serce Śródmieścia!"

"Okazuje się dziś, że wbrew woli mieszkańców władze nie chcą oddać budynku przy Emilii Plater 29 na społeczne cele. W zamian zdjęły ochronę z budynku, aby biernie obserwować jego podpalenia i szaber. Z dewastacji publicznego majątku wpisanego do ewidencji zabytków cieszą się przede wszystkim firmy liczące na budowę elitarnych projektów w tym miejscu. Ratusz zachowuje się jak pato deweloper — czego nie może legalnie zburzyć i sprzedać, doprowadzi do zniszczenia" - piszą organizatorzy protestu "Ratujmy serce Śródmieścia!".

Aktywiści zwracają uwagę na fatalny stan budynku, w którym niegdyś mieściło się elitarne liceum im. Hoffmanowej i chcą pociągnąć do odpowiedzialności ZGN Środmieście oraz warszawskich polityków. 

Miasto odpowiada na zarzuty aktywistów

Rzecznik dzielnicy Śródmieście odniósł się do zarzutów wystosowanych przez aktywistów, podczas rozmowy z reporterem Radia Kolor. Paweł Siedlecki podkreśla, że stan techniczny budynku przy ulicy Emilii Plater 29 jest zły, co nie pozwala na jego użytkowanie, a przeprowadzenie remontu przerasta możliwości finansowe miasta. 

"Jest w mieście i w śródmieściu wiele miejsc aktywności społecznej, które funkcjonują i są wykorzystywane, to miejsce nie nadaje się do użytku i jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu, dlatego to miejsce jest zabezpieczone i takie pozostanie" - powiedział rzecznik prasowy dzielnicy Śródmieście Paweł Siedlecki.

"To miejsce znajduje się w zasobie ZGN-u Śródmieście i jest zabezpieczone. Koszty wyremontowania tego miejsca są bardzo duże, jak wiemy, teraz liczymy każdą złotówkę na remonty choćby mieszkań, czy innych miejsc ważnych dla mieszkańców" - dodał. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/10378/dawny-budynek-elitarnego-liceum-w-centrum-warszawy-jest-zdewastowany-aktywisci-domagaja-sie-reakcji-miasta [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 10378 [title] => dawny-budynek-elitarnego-liceum-w-centrum-warszawy-jest-zdewastowany-aktywisci-domagaja-sie-reakcji-miasta [uri] => wiadomosci/n/10378/dawny-budynek-elitarnego-liceum-w-centrum-warszawy-jest-zdewastowany-aktywisci-domagaja-sie-reakcji-miasta [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1685704890 ) ) </div> </body> </html>