Podczas dzisiejszej sesji rady Warszawy, która rozpoczęła się o godzinie 10:00, politycy głosowali w sprawie przyznania Honorowego Obywatelstwa Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz i Witalijowi Kliczce. Wiele emocji wzbudziła kandydatura byłej prezydent stolicy, podczas posiedzenia wielu radnych, krytycznie wyrażało się o jej politycznym dorobku i wspominało jej udział w aferze reprywatyzacyjnej.
Ostatecznie, jednak dzięki głosom Koalicji Obywatelskiej obie kandydatury zostały zaakceptowane przez radę Warszawy, były one zawarte w jednej uchwale. Większość radnych Prawa i Sprawiedliwości i Lewicy nie zagłosowało na znak protestu. 38 radnych poparło ustawę, 1 był przeciw, a 1 osoba się wstrzymała. 19 radnych nie oddało głosu.
Zanim głosowanie się rozpoczęło, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski złożył wnioski, które uniemożliwiły dyskusję nad uchwałą. Stwierdził, że żaden z kandydatów nie zasłużył, by zgłoszenie go posłużyło za pretekst ataków na niego.
PIS uważa, że Honorowe Obywatelstwo powinno łączyć warszawiaków
Rozumiem, że chcecie z radnych uczynić maszynkę do głosowania, ale jest to niegodne i niedemokratyczne - powiedział o tej sytuacji radny PiS Wiktor Klimiuk.
Radny powiedział, że Honorowe Obywatelstwo powinno pogodzić warszawiaków, a nie ich dzielić.
Tymczasem co zrobiła Platforma? Zgłosiła kandydaturę Hanny Gronkiewicz-Waltz, osoby, która jest politycznie odpowiedzialna za dziką reprywatyzację i to rok po tym, kiedy to wyróżnienie otrzymała Jolanta Brzeska, ofiara tej reprywatyzacji - powiedział Wiktor Klimiuk.
Protest Lewicy
Przeciwko kandydaturze Hanny Gronkiewicz-Waltz głośno protestowała Lewica, która dziś o godzinie 9 zorganizowała konferencję, podczas której przekonywała, że była prezydent miasta nie powinna zostać Honorową Obywatelką Warszawy.
To jest policzek wymierzony ofiarom reprywatyzacji, które straciły dach nad głową, które straciły bezpieczeństwo i byt, które były szykanowane przez czyścicieli kamienic, żyjących tutaj i uprawiających sobie El Dorado, pod przychylnym okiem przedstawicieli ratusza - powiedziała Magdalena Biejat posłanka Lewicy.
Hanna Gronkiewicz-Waltz o Honorowym Obywatelstwie Warszawy
12 lat swojego życia oddałam Warszawie, bardzo się tym wszystkim zajmowałam. Nie było wcale łatwo, ale to jest nagrodą za ten wysiłek, tak myślę — powiedziała Gronkiewicz Waltz w rozmowie z Radiem Kolor w maju.
Hanna Gronkiewicz Waltz i Witalij Kliczko odbiorą tytuły honorowych obywateli Warszawy na uroczystej sesji rady miasta 31 lipca.