Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Ogólnopolskie protesty przeciwko budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pojawią się blokady na drogach

Dodano: 2022-06-10 11:59:49
fot. CPK
fot. CPK

Ludzie, którzy ucierpią w wyniku realizacji rządowego projektu budowy CPK, postanowili zaprotestować. Dziś w całej Polsce odbędą się protesty przeciwko tej inwestycji. W tym przedsięwzięciu mieszkańcom pomagają mazowieccy samorządowcy. Protesty rozpoczną się o 17:00, w związku z tym należy spodziewać się utrudnień na drogach. 

Realizacja planów PiS dotyczących Centralnego Portu Komunikacyjnego wpłynie negatywnie na życie wielu mieszkańców Polski, dotknie nie tylko osób mieszkających na Mazowszu, ale również całego kraju. W związku z tym dziś odbędą się protesty w tej sprawie.  

W Województwie Mazowieckim protestować będą mieszkańcy przeciwko wszystkim inwestycjom, czyli lotnisku, autostradzie oraz węzłowi kolejowemu w okolicy Jaktorowa – powiedziała Barbara Czerniawska z inicjatywy społecznej „Nie dla projektów CPK w całej Polsce”.

Protestujący podkreślają, że nie są przeciwko rozwojowi infrastruktury, ale nie podoba im się sposób, w jaki jest przeprowadzany. 

Ten projekt nie ma uzasadnienia, prowadzony jest bez analizy alternatyw i – co gorsza – przeciwko ludziom i przeciwko środowisku – dodaje Czerniawska

Mieszkańcy terenów, których dotknie realizacja rządowego projektu, często są pozostawiani na lodzie przez PiS. 

Nie zgadzamy się na złodziejskie przejmowanie naszych nieruchomości na zasadach proponowanych przez pana Horałę. Na zasadach, które przy obecnej sytuacji mogą doprowadzić ludzi do pozostania z kredytami, na których spłatę nie starczy z odszkodowań, bez domów i jakichkolwiek perspektyw na odtworzenie utraconych posiadłości – mówi Magda Darska-Serafin, ze Stowarzyszenia Społeczność Stare Budy.

Problemem zainteresowali się mazowieccy samorządowcy

Mazowieccy samorządowcy stworzyli specjalną komisję w Sejmiku Województwa Mazowieckiego, która ma zająć się problemami mieszkańców, poszkodowanych w wyniku budowy CPK. 

Głównym zadaniem Komisji jest zbadanie wszystkich niebezpieczeństw, wynikających z następstw budowy portu komunikacyjnego oraz infrastruktury towarzyszącej, ale priorytetem są dla nas mieszkańcy, którzy od kilku lat żyją w ogromnej niepewności — powiedział Marcin Podsędek, radny Sejmiku Mazowsza i przewodniczący komisji ds. CPK.

Pierwsze posiedzenia komisja ma już za sobą. Widać po nim, że problemów jest naprawdę dużo, a samorządowcy mają przed sobą wiele pracy. 

Problem wywłaszczeń dotyczy potencjalnie tysięcy mieszkańców, a jak relacjonują mieszkańcy, przedstawiciele spółek nie grają z nimi fair. Dlatego przewodniczący komisji i radni Koalicji Obywatelskie wystąpili z inicjatywą specjalnego instrumentu finansowania bezpłatnej pomocy prawnej tam, gdzie mieszkańcy nie są w stanie sami poradzić sobie w zderzeniu z maszyną urzędniczą Centralnego Portu Komunikacyjnego – mówi Krzysztof Strzałkowski przewodniczący klubu KO, w Sejmiku Mazowsza.

Rządowa inwestycja realizowana jest przez Spółkę CPK w sposób oburzający. Ludzie są nękani, zastraszani, wciąż odwiedza ich Policja pod zarzutami, które są umarzane w Sądach. Nie ma tu żadnych zasad, łamane są podstawowe prawa człowieka, jest tylko strach w oczach tych ludzi – mówi Anna Brzezińska, radna Sejmiku Mazowsza.

Dziś o 17:00 odbędą się protesty przeciwko CPK w Mazowszu

Manifestacje odbędą się w 14 miejscowościach na terenie 5 województw. Z kolei na Mazowszu odbędą się następujące protesty: 

  • Jaktorów — blokada drogi na skrzyżowaniu ul. Żyrardowskiej z ul. Kraską;
  • Stare Budy — chodzenie po przejściu dla pieszych na rondzie w Międzyborowe;
  • Mszczonów — blokada drogi przy ul. Wschodniej na DK50;
  • Żabia Wola — blokada przejścia dla pieszych przy ul. Głównej
  • Prażmów — blokada drogi na skrzyżowaniu F. Rydzyka (DK722) i ul. Czołchanowskiego (DW683);
  • Wiskitki — blokada drogi na zjeździe z A2, ul. Guzowska;
  • Żyrardów — blokada drogi na skrzyżowaniu przy McDonald's na DK719
  • Teresin — blokada drogi na skrzyżowaniu ul. Topolowej z al. 20-lecia;
  • Baranów — wiec przy placu zabaw ufundowanym przez CPK.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/10417/ogolnopolskie-protesty-przeciwko-budowie-centralnego-portu-komunikacyjnego-pojawia-sie-blokady-na-drogach [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 10417 [title] => ogolnopolskie-protesty-przeciwko-budowie-centralnego-portu-komunikacyjnego-pojawia-sie-blokady-na-drogach [uri] => wiadomosci/n/10417/ogolnopolskie-protesty-przeciwko-budowie-centralnego-portu-komunikacyjnego-pojawia-sie-blokady-na-drogach [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1660317832 ) ) </div> </body> </html>