Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

6 nowych przypadków małpiej ospy w Warszawie. Kolejne osoby czekają na wyniki

Dodano: 2022-06-15 13:19:39
fot. Jolanta Dyr
fot. Jolanta Dyr

Szpital zakaźny w Warszawie potwierdził sześć kolejnych zakażeń małpiej ospy. Obecnie w szpitalu na wyniki czeka jeszcze kilka osób. To kolejne zachorowania w Polsce, po tym jak 10 czerwca w kraju nad Wisłą pojawił się pierwszy przypadek. Większość pacjentów przechodzi chorobę łagodnie. 

W szpitalu zakaźnym w Warszawie przebywa obecnie 6 zakażonych małpią ospą osób, a kilka nadal czeka na wyniki. 

W dniu wczorajszym szpital otrzymał wyniku 6 dodatnich próbek od pacjentów, te wyniki potwierdzają obecność wirusa ospy małpiej. Pacjenci generalnie chorują łagodnie, a pojedyncze osoby mają przebieg, który my nazywamy umiarkowanym. Z wysoką gorączką, czy z niewielkim powikłaniem, jakim może być np. zapalenie płuc — powiedziała Doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska.

Pacjenci, którzy przebywają obecnie w warszawskim szpitalu, prawdopodobnie zakazili się za granicą

Te osoby, które są hospitalizowane, to są osoby po przyjeździe zza granicy. Natomiast wśród pacjentów w szpitalu zakaźnym w tym momencie nie ma jeszcze podejrzenia rodzimych przypadków, gdzie doszło do zakażania w wyniku kontaktów w Polsce, aczkolwiek nie można wykluczyć, że takie już są, tylko my jeszcze o nich nie wiemy — powiedziała lekarka. 

Testy na małpią ospę można już robić w Polsce 

Z wysyłką testów do Holandii to była sprawa przejściowa, dlatego, że nikt w Polsce w diagnostyce laboratoryjnej nie był przygotowany i nie posiadał odczynników do wykonywania takich testów. W związku z tym trzeba było szybko zareagować i PZH wysyłało próbki do renomowanego laboratorium w Holandii. To wszystko bardzo długo trwało, w tej chwili od 2 dni PZH posiada swoje własne testy i wykonuje tutaj w Warszawie swoje własne badania — powiedziała Doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska.

Również wojewódzki szpital zakaźny zamówił odczynniki do testów PCR, wkrótce mają one być już dostępne do użytku. Będą one wykonywane na miejscu, dzięki czemu pacjenci poczekają na wyniki zaledwie 4-5 godzin. To duża zmiana, gdyż wcześniej próbki musiały przebyć drogę aż do Holandii.  

Lek na małpią ospę

Lek na małpią ospę istnieje, jednak mimo apeli lekarzy, nie udało się jeszcze sprowadzić ich do Polski. Lekarstwa są dostępne w krajach Europy Zachodniej, jednak te kraje zakazały ich wywozu, gdyż są one im potrzebne. 

Na razie nie mamy informacji zwrotnej, zostały zawiadomione służby w ministerstwie zdrowia, natomiast wiadomo, że tych leków fizycznie nie ma w Polsce, natomiast one istnieją w krajach zachodnich, ale tamtejsze kraje wydały zakaz wywozu tego typu leków, ponieważ są potrzebne na użytek własny tych krajów. Więc nasze polskie hurtownie mimo starań nie mogą pozyskać leku, producent nie wyprodukował ich takiej ilości, bo nie spodziewał się tak wysokiej skali tego zakażenia. Czekamy w dalszym ciągu na rozwiązanie problemu z lekami, to rozwiązanie musi mieć charakter centralny — powiedziała Doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska.

Objawy małpiej ospy

Małpia ospa to rzadka choroba tropikalne, zazwyczaj przenoszona przez gryzonia, a rzadziej przez małpy. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj poprzez kontakt ze zwierzęciem. Ludzie zaś mogą przenosić między sobą chorobę, za pomocą drogą kropelkową. Pacjencji zarażeni małpią ospą, zazwyczaj skarżą się na objawy takie jak wysypka, gorączka, ból głowy, bóle mięśni, pleców, gardła, a także dreszcze i osłabnie organizmu. Okres inkubacji wirusa trwa od 7 do 14 dni. W czasie rozwoju choroby wysypka stopniowo zamienia się w pęcherze. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/10450/6-nowych-przypadkow-malpiej-ospy-w-warszawie-kolejne-osoby-czekaja-na-wyniki [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 10450 [title] => 6-nowych-przypadkow-malpiej-ospy-w-warszawie-kolejne-osoby-czekaja-na-wyniki [uri] => wiadomosci/n/10450/6-nowych-przypadkow-malpiej-ospy-w-warszawie-kolejne-osoby-czekaja-na-wyniki [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1660314777 ) ) </div> </body> </html>