Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Nauczyciele odchodzą, a uchodźcy zapisują się do szkół. Warszawa apeluje do rządu o pomoc

Dodano: 2022-06-21 13:21:30
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

W Warszawie przebywa 40 tysięcy uczniów z Ukrainy, którzy nie weszli do polskiego systemu edukacji. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego wielu z nich zapisze się do warszawskich szkół, w których już teraz brakuje rąk do pracy. W Warszawie potrzebnych jest ponad 3300 nauczycieli, a wakatów może być jeszcze więcej. Władze Warszawy domagają się rządowej interwencji. 

Obecnie do warszawskich szkół chodzi około 16 tysięcy uczniów z Ukrainy, z czego 5 tysięcy jest w wieku przedszkolnym. Ponadto w stolicy przebywa jeszcze 40 tysięcy młodych uchodźców, którzy nie zapisali się do polskiego systemu edukacyjnego i wciąż uczestniczą zdalnie w lekcjach na Ukrainie. Władze Warszawy starają się zapewnić takim osobom komfortowe warunki do nauki zdalnej, jednak obawiają się, że w przypadku, gdy ci uczniowie postanowią zapisać się do warszawskich szkół, te mogą nie poradzić sobie z tak dużą liczbą uczniów.

Wakatów w warszawskich szkołach może być więcej 

Wszystko przez fatalną kondycję systemu edukacji w stolicy, który jest trawiony wieloma problemami. Największym są braki w kadrach nauczycielskich. Obecnie w stolicy pracuje 31 tysięcy nauczycieli, jednak aż 5 tysięcy jest w wieku emerytalnym, przez co wkrótce może odjeść. Jeśli tak się stanie, liczba wakatów urośnie jeszcze bardziej. Już teraz w Warszawie brakuje około 3,300 nauczycieli, tylko w tym roku doszło 400 wakatów, co w porównaniu do poprzednich lat jest ogromnym skokiem. Ponadto wiceprezydentka Warszawy, Renata Kaznowska dodała, że 50% nauczycieli myśli o zmianie zawodu. 

Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, jeśli chodzi o edukację, bo jesteśmy po tzw. reformie pani minister Zalewskiej, która doprowadziła do podwójnego rocznika w szkołach podstawowych, jesteśmy po trudnym czasie pandemii, jesteśmy w dobie kryzysu nauczycielskiego, coraz większej liczby wakatów nauczycielskich, coraz większego żalu o znikome podwyżki dla kadry nauczycielskiej, przypomnę 4,4 procent, jesteśmy w czasie coraz mniejszego finansowania wydatków edukacyjnych w Polsce — powiedziała Renata Kaznowska 

Warszawa pomaga ukraińskim uchodźcom

Władze Warszawy starają się pomóc uchodźcom z Ukrainy w przystosowaniu się do nowej rzeczywistości. Niedawno zostało otwarte Centrum Edukacji i Rozwoju dla uchodźców na Towarowej 25a, gdzie dzieci mają warunki do nauki zdalnej i rozwoju, dodatkowo miasto organizuje akcje Lato w mieście, do której zapisało się około 5,300 uczniów z Ukrainy. Renata Kaznowska podkreśla jednak, że te działania są możliwe tylko, dzięki pomocy instytucji pozarządowych i prywatnych firm, domaga się także większego zaangażowania ze strony rządu. 

W tym roku przy założeniu, że nie będziemy mieli w naszym systemie edukacyjnym większej liczby uczniów z Ukrainy, a więc około 16, 17 tysięcy, do końca roku dodatkowe koszty w edukacji to 240 milionów, w tym samym czasie środki z budżetu państwa, jakie otrzymamy to 113 milionów złotych, 127 milionów złotych na minusie  — dodała wiceprezydent. 

Warszawa potrzebuje pomocy od rządu Polski

Renata Kaznowska podkreśliła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości niewystarczająco angażuje się w pomoc uchodźcom w aklimatyzacji się w polskim systemie edukacji i domaga się interwencji w tej sprawie. 

Bardzo głośno apelujemy, abyśmy mówili o edukacji jednym głosem i szukali wspólnych rozwiązań. Prowadzimy rozmowy z rządem, jeśli chodzi o finansowanie przedszkoli, mamy nadzieję, że to finansowanie nieco się zwiększy, ale jest to kropla w morzu potrzeb i kropla w morzu wydatków — powiedziała Renata Kaznowska.  

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/10475/nauczyciele-odchodza-a-uchodzcy-zapisuja-sie-do-szkol-warszawa-apeluje-do-rzadu-o-pomoc [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 10475 [title] => nauczyciele-odchodza-a-uchodzcy-zapisuja-sie-do-szkol-warszawa-apeluje-do-rzadu-o-pomoc [uri] => wiadomosci/n/10475/nauczyciele-odchodza-a-uchodzcy-zapisuja-sie-do-szkol-warszawa-apeluje-do-rzadu-o-pomoc [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1685595198 ) ) </div> </body> </html>