Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Białorusin został pobity przez Polaków w centrum Warszawy. Początkowo wzięli go za Ukraińca

Dodano: 2022-07-06 09:00:10
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Grupa Białorusinów została napadnięta przez Polaków w Warszawie. Agresorom nie spodobało się, że mówią oni po rosyjsku. Początkowo wzięli ich za Ukraińców i zaczęli wypytywać o to, dlaczego nie bronią swojego kraju. Gdy napastnicy dowiedzieli się, że mają do czynienia z obywatelami Białorusi, wściekli się jeszcze bardziej. 

Jak informuje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, do niebezpiecznego incydentu doszło w centrum Warszawy. 1 lipca Anton, który w przeszłości był basistą znanego białoruskiego zespołu, wybrał się wraz z grupą znajomych na miasto. Białorusin mieszka w Polsce od blisko 10 lat. 

W pewnym momencie do rozmawiających po rosyjsku Białorusinów podeszła grupa Polaków, nie spodobał im się język, którym się posługiwali. Napastnicy byli dobrze ubrani i przypominali poszkodowanemu pracowników korporacji. Początkowo agresorzy sądzili, że mają do czynienia z obywatelami Ukrainy. 

Usiedli obok nas i zaczęli pytać: „Dlaczego jesteście w wieku poborowym, a nie w wojsku, dlaczego nie bronicie swojego kraju?”. Myśleli, że jesteśmy Ukraińcami. Powiedziałem, że jesteśmy z Białorusi. Nie spodobało im się to jeszcze bardziej. Mówili, że jesteśmy agresorami, a tacy ludzie w Polsce nie są potrzebni — powiedział dla OMZRiK Anton.

Białorusini uciekli z kraju z powodu prześladowań przez reżim

Anton i jego znajomi próbowali załagodzić sytuację i tłumaczyli, że nie są zwolennikami Łukaszenki, a w Polsce mieszkają, gdyż uciekli przed prześladowaniami reżimu. To jednak na nic się nie zdało, Anton został uderzony w twarz pięścią, na której znajdował się kastet. Stracił przytomność, a w wyniku ataku odniósł liczne obrażenia. Sprawą zajęła się policja, która obecnie analizuje nagrania z monitoringu. 

W ciągu dwóch lat reputacja Białorusi w Polsce została zrujnowana — powiedział Anton.

Dzisiaj wyjście do centrum Warszawy może wiązać się z atakiem tylko z powodu używania języka rosyjskiego — dodał.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/10581/bialorusin-zostal-pobity-przez-polakow-w-centrum-warszawy-poczatkowo-wzieli-go-za-ukrainca [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 10581 [title] => bialorusin-zostal-pobity-przez-polakow-w-centrum-warszawy-poczatkowo-wzieli-go-za-ukrainca [uri] => wiadomosci/n/10581/bialorusin-zostal-pobity-przez-polakow-w-centrum-warszawy-poczatkowo-wzieli-go-za-ukrainca [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1675912908 ) ) </div> </body> </html>