Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Brukowana ulica jest uciążliwa dla mieszkańców, jednak konserwator zakazał usunięcia bruku

Dodano: 2022-07-11 14:26:36
fot. Facebook Krzysztof Strzałkowski
fot. Facebook Krzysztof Strzałkowski

Ulica Ordona na warszawskiej Woli jest w coraz gorszym stanie, a przejeżdżające tamtędy ciężkie pojazdy nie pomagają, a ponadto są bardzo uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Władze dzielnicy chcą remontu ulicy, jednak problem stanowi zabytkowy bruk, który się na niej znajduje. Mazowiecki konserwator nie zgodził się na jego usunięcie. 

W przeszłości ulica Ordona była boczną ulicą na terenach kolejowych, stanowiła ona dojazd do zakładów produkcyjnych, jednak w ostatnich latach jej przeznaczenie zmieniło się za sprawą deweloperów. Nowi mieszkańcy tej okolicy nie są jednak do końca zadowoleni ze swojego osiedla. Wszystko przez fatalny stan drogi na ulicy Ordona. Brukowana ulica jest pełna dziur, a do tego ten rodzaj nawierzchni powoduje dużo hałasów. Dzielnica wraz z Zarządem Dróg Miejskich planowała remont ulicy, jednak uniemożliwił im to Mazowiecki Konserwator Zabytków, który stwierdził, że bruk z lat 50. XX wieku musi zostać zachowany. 

To jest ulica, która kiedyś stanowiła dojazd do zakładów produkcyjnych, natomiast w ostatnich latach się pobudowało tam sporo deweloperów, zbudowali tam domy mieszkalne. Ulica, która w tym momencie jest w bardzo złym stanie, gdy przejeżdżają tamtędy ciężkie pojazdy, po pierwsze jest głośno, a po drugie one wzbijają kurz i robi się brudno. To jest po prostu niewygodna ulica dla tych, którzy tam mieszkają — powiedział rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie Jakub Dybalski.

Konserwator zabytków jest przeciwny remontowi ulicy Ordona 

Mazowiecki konserwator zabytków Jakub Lewicki stwierdził, że bruk, znajdujący się na ulicy Ordona należy chronić, a argumenty dzielnicy i ZDM-u są niewystarczające. 

Wybrukowanie ulicy związane jest z wybudowaniem w latach 50. XX wieku budynku Centralnej Stacji Rozdziałowej pobliskiego Dworca Zachodniego. Stan zachowania ulic oraz nawierzchni nie zmienił się znacząco od momentu włączenia jej do GEZ (Gminna Ewidencja Zabytków — przypomina PAP), a przytaczany przez Zarząd Dróg Miejskich argument złego stanu technicznego nawierzchni oraz generowanego przez pojazdy poruszające się po kostce brukowej hałasu, nie stanowią wystarczającej przesłanki do usunięcia jej z ewidencji zabytków — napisał z kolei wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki, odpowiadając na wniosek o wykreślenie bruku.

Konserwator podkreślił, że bruk stanowi ważny dokument historyczny 

Pochodzący z lat 50. XX wieku układ przestrzenny ulicy wraz z nawierzchnią z kostki brukowej stanowią dokument rozwoju urbanistycznego miasta, a ujęcie obiektu w gminnej ewidencji zabytków ma na celu utrzymanie historycznego charakteru południowego odcinka ulicy Ordona — dodał.

ZDM ma zamiar nadal starać się o przeprowadzenie remontu na Ordona 

Zarząd Dróg Miejskich ma zamiar próbować przekonywać konserwatora do zmiany decyzji i szukać sposobu na przeprowadzenie remontu drogi. 

Wszelkie zmiany, które w tym momencie zalecano tam zrobić, możemy zrobić, ale z zachowaniem tego bruku, przy czym jeżeli zostanie on zachowany, to nie rozwiążemy żadnego problemu — powiedział rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie Jakub Dybalski.

Wymyślamy tutaj najróżniejsze propozycje, na które mógłby się konserwator zgodzić, dlatego, że zależy na tym, by to zrobić, ale bez konserwatora tutaj nic nie zrobimy. Mam poczucie, że stoimy pod ścianą, jeśli chodzi o ulicę Ordona — dodał. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/10611/brukowana-ulica-jest-uciazliwa-dla-mieszkancow-jednak-konserwator-zakazal-usuniecia-bruku [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 10611 [title] => brukowana-ulica-jest-uciazliwa-dla-mieszkancow-jednak-konserwator-zakazal-usuniecia-bruku [uri] => wiadomosci/n/10611/brukowana-ulica-jest-uciazliwa-dla-mieszkancow-jednak-konserwator-zakazal-usuniecia-bruku [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1686120579 ) ) </div> </body> </html>