Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Warszawskie akademiki podrożeją. Studenci również odczują skutki inflacji

Dodano: 2022-07-25 15:30:31
fot. Politechnika Warszawska
fot. Politechnika Warszawska

Szalejąca inflacja nie oszczędza nikogo. Więcej za pokój w akademiku będą musieli zapłacić studenci. Wszystko przez szybko zwiększające się koszty prądu i ogrzewania, które bardzo odbijają się na finansach warszawskich uczelni. Drożej będzie m.in. w domach studenckich Politechniki Warszawskiej oraz SGH. 

Studenci Politechniki Warszawskiej, którzy planują zamieszkać w akademikach, powinni przygotować się na wzrosty cen. Na ten moment nie wiadomo, o ile dokładnie zdrożeją, jednak z pewnością nie  będą kosztowały tyle co dotychczas. W minionym semestrze za pokój dwuosobowy trzeba było zapłacić od 360 do 480 złotych, a za jednoosobowy od 460 do 600 złotych. 

Inflacja oczywiście tak, ale to nie jest tylko problem inflacji, ona wynika oczywiście ze wzrostu cen, przede wszystkim energii i kosztów utrzymania domów akademickich. Biorąc to pod uwagę zmuszeni jesteśmy rzeczywiście w kolejnym roku akademickim podnieść stawki za pokoje w akademikach. Staramy się nie przełożyć całego kosztu wzrostu cen na studentów, więc na pewno będzie to poniżej inflacji. Natomiast jaki dokładnie będzie to poziom podwyżek, dziś jeszcze nie umiem powiedzieć. Staramy się, by było one, jak najniższe, ale będą na pewno — powiedział rzecznik prasowy Politechniki Warszawskiej Krzysztof Szymański. 

Czy rząd pomoże studentom? 

Rzecznik Politechniki Warszawskiej podkreślił, że pomocny w tej sytuacji mógłby być rządowy program, który wspomógłby finansowo uczelnie oraz studentów. 

Finanse uczelni w Polsce stoją dziś przed olbrzymim wyzwaniem. Koszty rosną, najzwyczajniej w świecie uczelnie potrzebują pieniędzy. Jeżeli pojawi się jakiś program rządowy, który mógłby wesprzeć studentów w tym zakresie, to my byśmy się z tego cieszyli. Na dzień dzisiejszy nie mamy informacji o takim programie — dodał.

Ceny akademików wzrosną również na innych stołecznych uczelniach 

Akademiki podrożeją również na innych stołecznych uczelniach. Wzrost cen o 5% zapowiada SGH. Ceny ma podnieść również SGGW. Na podobny krok prawdopodobnie zdecydują się również inne placówki edukacyjne. 

W porównaniu do ubiegłego roku planujemy nieznaczny, rzędu 5 %, wzrost cen za akademiki. Jest to oczywiście związane z procesami inflacyjnymi, których jesteśmy świadkami. [...] Oczywiście w porównaniu do tempa inflacji to ten wzrost jest niewielki. W tamtym roku miejsce w pokoju dwuosobowym wynosiło 600 złotych, a teraz to będzie 630 - powiedział Mariusz Sielski rzecznik prasowy SGH. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/10702/warszawskie-akademiki-podrozeja-studenci-rowniez-odczuja-skutki-inflacji [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 10702 [title] => warszawskie-akademiki-podrozeja-studenci-rowniez-odczuja-skutki-inflacji [uri] => wiadomosci/n/10702/warszawskie-akademiki-podrozeja-studenci-rowniez-odczuja-skutki-inflacji [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1685709886 ) ) </div> </body> </html>