Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Iluminacja Pałacu Kultury i innych obiektów zostanie wyłączona? Miasto szuka oszczędności

Dodano: 2022-08-22 12:41:35
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Niedawno Rafał Trzaskowski poinformował, że w przyszłym roku Warszawa zapłaci za energię o pół miliarda więcej niż w tym. W związku z tym samorząd zaczął już szukać oszczędności, by przygotować się na wyższe ceny. Renata Kaznowska poinformowała, że zgasnąć może iluminacja Pałacu Kultury, ciemność może zapaść też w innych miejscach. 

Według prognoz Warszawa zapłaci w przyszłym roku za prąd o ponad 500 000 000 zł więcej niż w tym. To cena za energię potrzebną do obsługi kluczowych obszarów działania miasta. Łącznie ta opłata w 2023 roku ma wynieść 950 mln złotych, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2022 roku i 3 razy więcej niż w 2021 roku. Miasto potrzebuje prądu do obsługi wielu miejsc, jest ona niezbędna m.in. w szkołach, transporcie publicznym czy placówkach medycznych. 

Prezydent Warszawy przyczyny kryzysu widzi w złej polityce rządu

Ale to Wy, drodzy rządzący, odpowiadacie za całe lata zmarnowanego czasu, kiedy można było inwestować w racjonalne zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego Polski. To Wy utopiliście ponad miliard złotych w blok w Ostrołęce, żeby kolejne setki milionów wydać na jego rozbiórkę. To Wy przepaliliście miliardy złotych, jakie do budżetu państwa wpływały z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. To Wy zrezygnowaliście z darmowych uprawnień dla energetyki, które mogły służyć jej modernizacji, a które rząd PO-PSL w 2014 wynegocjował z takim trudem. To Wy de facto zablokowaliście rozwój energetyki wiatrowej. Dopiero teraz, gdy kryzys już widać na rachunkach, gdy jest już za późno, w pośpiechu próbujecie wycofywać się z fatalnych, błędnych decyzji sprzed lat — napisał Rafał Trzaskowski. 

Rafał Trzaskowski podkreśla też, że 500 mln jest kwotą, która może znacząco wpłynąć na poprawę jakości życiu warszawiaków. 

Tak, za pół miliarda złotych można zrobić bardzo wiele przydatnych, pozytywnych rzeczy. Zrealizować inwestycje i przedsięwzięcia, z których codziennie mogliby korzystać warszawianki i warszawiacy. Ale żadnej z nich, przynajmniej na razie, nie będziemy w stanie realizować, a przynajmniej nie w takiej skali. Bo budżet miasta ugina się pod ciężarem fatalnych decyzji i zaniedbań ekipy, która rządzi Polską już niemal 7 lat — pisał prezydent. 

Warszawa szuka oszczędności

W związku z kryzysową sytuacją wywołaną rosnącymi cenami za energię i inflacją samorząd stara się znaleźć rozwiązanie. Miasto będzie musiało zacząć oszczędzać na prądzie, by zmniejszyć rachunek. Renata Kaznowska zapowiada, że pomóc w tym może wyłączenie iluminacji Pałacu Kultury, a także innych ważnych miejsc w Warszawie. Nocą w Warszawie może zrobić się dużo ciemniej.  

Jest wysoce prawdopodobne, że w ramach oszczędności iluminacja Pałacu Kultury zgaśnie. Być może czeka to też inne iluminacje — mosty, wiadukty czy mury obronne Starego Miasta — powiedziała w programie "Onet Rano" wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/10837/iluminacja-palacu-kultury-i-innych-obiektow-zostanie-wylaczona-miasto-szuka-oszczednosci [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 10837 [title] => iluminacja-palacu-kultury-i-innych-obiektow-zostanie-wylaczona-miasto-szuka-oszczednosci [uri] => wiadomosci/n/10837/iluminacja-palacu-kultury-i-innych-obiektow-zostanie-wylaczona-miasto-szuka-oszczednosci [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1702036123 ) ) </div> </body> </html>