Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Rafał Trzaskowski apeluje do konserwatora, by zaakceptował zielony projekt Chmielnej i Brackiej

Dodano: 2022-08-24 14:00:03
fot. RS Architektura Krajobrazu
fot. RS Architektura Krajobrazu

Trwa spór dotyczący zieleni na Chmielnej i Brackiej pomiędzy mazowieckim konserwatorem profesorem Jakubem Lewickim a władzami miasta. Rafał Trzaskowski zaapelował do konserwatora, by wsłuchał się w głos mieszkańców stolicy, którzy domagają się zieleni i zgodził się na zasadzenie wysokich roślin na tych ulicach. 

Rafał Trzaskowski stara się konsekwentnie realizować swój plan przebudowy centrum Warszawy. Niedawno dla mieszkańców został otwarty nowy plac Pięciu Rogów, zaczęły się też prace przy placu Trzech Krzyży. W ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy wizualizacje nowego projektu ulicy Chmielnej i Brackiej, który przygotowało biuro RS Architektura Krajobrazu. Widać na nim wysokie drzewa, krzewy i cień, które dają. To jednak może się nie udać przez zastrzeżenia konserwatora, który swoje uwagi miał również do przebudowy placu Pięciu Rogów i placu Trzech Krzyży. 

Na dzisiejszej konferencji Rafał Trzaskowski wypowiedział się na temat przebudowy Chmielnej i Brackiej i stanowiska konserwatora w tej sprawie. Zaapelował do niego, by wsłuchał się w głos mieszkańców. 

Na tym polega problem, że mamy bardzo konserwatywne podejście konserwatora mazowieckiego. Wydaje się, że nie widzi on tego, jak zmienia się świat, dlatego, że tutaj nie chodzi o to, by wracać do kształtu ulicy sprzed lat, tylko żeby dostosowywać ją do wymogów nowoczesności — walki z ociepleniem klimatycznym, do oczekiwań warszawianek i warszawiaków. Stąd ten zielony projekt — powiedział Rafał Trzaskowski.

Czy konserwator zmieni zdanie?  

Mazowiecki konserwator twierdził w swoim oświadczeniu, że wprowadzanie elementów ograniczających widok w przestrzeni ul. Chmielnej dopuszczalne jest jedynie okresowo i tylko w sposób silnie zakorzeniony w tradycyjnym wyglądzie miasta. Rafał Trzaskowski ma nadzieję, że tym razem konserwator pójdzie miastu na rękę i zgodzi się na realizację zielonego projektu przebudowy. 

Mam nadzieję, że pan konserwator to uwzględni. Pamiętacie państwo, jak walczyliśmy o zieleń na placu Pięciu Rogów, tam też był dokładnie identyczny spór. Konserwator też uważał, że tam zieleni nie powinno być, w końcu udało się, jednak w ograniczonym zakresie, nad czym ubolewam. Większość warszawiaków i warszawianek zareagowała jasno, chcąc więcej zieleni, a nie mniej zieleni. Mam nadzieję, że pan konserwator wsłucha się w głos warszawiaków, a nasz zielony projekt ulicy Chmielnej, a także inne nasze zielone projekty będą przez pana konserwatora akceptowane — powiedział prezydent Warszawy. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/10855/rafal-trzaskowski-apeluje-do-konserwatora-by-zaakceptowal-zielony-projekt-chmielnej-i-brackiej [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 10855 [title] => rafal-trzaskowski-apeluje-do-konserwatora-by-zaakceptowal-zielony-projekt-chmielnej-i-brackiej [uri] => wiadomosci/n/10855/rafal-trzaskowski-apeluje-do-konserwatora-by-zaakceptowal-zielony-projekt-chmielnej-i-brackiej [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1685709962 ) ) </div> </body> </html>