Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Wielkie zmiany w ruchu na Mokotowie! Rozpoczyna się budowa torów tramwajowych do Wilanowa

Dodano: 2022-08-26 09:19:38
fot. um.warszawa.pl
fot. um.warszawa.pl

Już w ten weekend rozpoczną się bardzo rozległe prace na ulicach Mokotowa. Miasto rozpoczyna budowę torów tramwajowych do Wilanowa. Największych zmian można spodziewać się na Belwederskiej, Dolnej, Goworka, Puławskiej, Spacerowej i Jana III Sobieskiego. Więcej szczegółów poniżej. 

Realizacja największej inwestycji Tramwajów Warszawskich od lat oznacza również największe od dawna utrudnienia na warszawskich ulicach. Mogą spodziewać się ich nie tylko kierowcy, ale również pasażerowie komunikacji miejskiej. Czasowa organizacja ruchu wprowadzona zostanie na trzykilometrowym odcinku przyszłej trasy tramwajowej – na ulicach Goworka, Spacerowej i Jana III Sobieskiego – od ulicy Puławskiej do van Beethovena. Dokładna data zakończenia prac nie jest znana, Tramwaje Warszawskie zapewniają, że ten etap zostanie zamknięty do końca tego roku. 

W obszarze prac zostanie wyznaczone 2,5 km buspasów, dzięki czemu pasażerowie autobusów będą mogli poruszać się równie szybko, jak obecnie. Tak dobrej sytuacji nie będą miały osoby preferujące tramwaje. W trakcie budowy znikną one z fragmentu ulicy Puławskiej, pomiędzy ulicą Madalińskiego a placem Zbawiciela. Kursowanie trzech linii będzie zawieszone, jednakże zastąpi je tyle samo linii zastępczych. Tymczasowa pętla powstanie przy ulicy Dworkowej. Co kilka minut będą kursowały tam tramwaje dwukierunkowe z Wyścigów i Służewca, będą dojeżdżały tam także autobusy zastępcze z placu Konstytucji.

Utrudnienia na Puławskiej

Wyłączona z ruchu zostanie jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Śródmieścia, w zakresie od ul. Willowej do pl. Unii Lubelskiej. Samochody pojadą drugą nitką, na którą przejadą tymczasową przewiązką wybudowaną przy ulicy Willowej. Powstanie też jeszcze jeden pas, który umożliwi dojazd do ulic Olszewskiej, Chocimskiej, Humańskiej i Słonecznej. Wyjazd z ulicy Olszewskiej na Puławską nie będzie możliwy – kierowcy pojadą do ulicy Chocimskiej.

Na jezdni Puławskiej, która zazwyczaj prowadzi do Ursynowa zostaną wytyczone trzy pasy. 1 do Ursynowa, a 2 do Śródmieścia, z tego 1 zostanie przeznaczony dla autobusów, taksówek, motocykli, MTON oraz pojazdów uprzywilejowanych. Inaczej będzie wyglądał też ruch na Rakowieckiej. Wyjazd z tej ulicy na Puławską możliwy będzie w prawo i w lewo, ale do skrętu w stronę Śródmieścia będzie służył tylko jeden pas. Natomiast poruszający się ulicą Puławską w kierunku Śródmieścia nie skręcą w lewo w Rakowiecką. Wjazd z ulicy Puławskiej w Rakowiecką będzie możliwy tylko dla jadących od strony centrum.

Zmiany nastąpię też u zbiegu ulic Puławskiej i Goworka. Będą tam 2 pasy. Jeden do jazdy w kierunku ulicy Waryńskiego i jeden do skrętu w prawo w Goworka. Z kolei na Waryńskiego od strony ronda Jazdy Polskiej będą trzy pasy: jeden do jazdy prosto w Puławską w stronę Ursynowa i dwa do skrętu w lewo w ulicę Goworka – jeden z nich przeznaczony będzie wyłącznie dla autobusów.

Mapka obrazująca tymczasową organizację ruchu na ul. Puławskiej i Goworka w związku z budową linii tramwajowej do Wilanowa. Opis zmian w tekście

Plac Unii Lubelskiej

Na placu Unii Lubelskiej zamknięta będzie jezdnia ulicy Puławskiej pomiędzy placem a ul. Waryńskiego. Dlatego wygrodzona zostanie jezdnia przecinająca wyspę na środku placu, a ruch będzie odbywał się jak na rondzie. Zamknięty fragment będzie otwarty tylko dla mieszkańców. Dojazd do placu zostanie poprowadzony ulicą Boya-Żeleńskiego.

Mapka obrazująca zmiany w ruchu związane z zamknięciem ul. Puławskiej i Goworka podczas budowy linii tramwajowej do Wilanowa. Opis zmian w tekście

Spacerowa

Zamknięta będzie też ulica Spacerowa w stronę Śródmieścia, na odcinku od Belwederskiej do Puławskiej.

W obu kierunkach kierowcy pojadą nitką prowadzącą „w dół”. Wjadą na nią za skrzyżowaniem z ulicami Belwederską i Gagarina. Ruch w tej relacji zostanie jednak ograniczony: na skrzyżowaniu będzie tylko jeden pas do jazdy prosto z Gagarina w kierunku Puławskiej; tak samo na skręcie z ulicy Belwederskiej. Jeden pas będzie także na dalszym odcinku Spacerowej i Goworka, a na skrzyżowaniu z Puławską ustawiony zostanie nakaz skrętu w prawo, w kierunku ulicy Waryńskiego. Objazd dla chcących skręcić w lewo będzie poprowadzony ze Spacerowej prosto ulicą Klonową do placu Unii Lubelskiej i dalej ulicą Boya-Żeleńskiego, a następnie w lewo w Waryńskiego — czytamy w komunikacie miasta.

Jednym pasem pojadą również kierowcy zjeżdżający ulicą Spacerową w kierunku Belwederskiej. Przed skrzyżowaniem z tą ulicą będą dwa pasy do jazdy prosto w Gagarina i jeden do skrętu w prawo w kierunku Wilanowa. Zamknięty będzie też wyjazd z ulicy Klonowej na Goworka oraz na Goworka z Chocimskiej. Wjazd i wyjazd z tej drogi będzie możliwy tylko od strony Klonowej. Na ulicy Chocimskiej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy.

Zawieszony będzie też pas dla rowerzystów na zamkniętej jezdni Spacerowej i Goworka. Objazd dla nich zostanie poprowadzony drogą dla rowerów wzdłuż ulicy Belwederskiej i dalej Bagatela. Natomiast chodnik po północnej stronie ulicy będzie dostępny dla pieszych.

Belwederska

Zamknięta będzie również jezdnia ulic Jana III Sobieskiego i Belwederskiej prowadząca w kierunku Śródmieścia, na odcinku od ulicy van Beethovena do Sułkowickiej. Na sąsiedniej jezdni będą trzy pasy ruchu – dwa do jazdy w kierunku Wilanowa i jeden w przeciwnym. Jadący w stronę Śródmieścia na drugą nitkę przejadą przy skrzyżowaniu z ulicą van Beethovena, a na właściwą jezdnię wrócą przed ulicą Gagarina.

Na skrzyżowaniu z ulicami Dolną i Chełmską utrzymane zostaną wszystkie zakręty z innymi ulicami. Jadący w kierunku Wilanowa nie będą mogli skręcić w lewo w ulicę van Beethovena. Specjalnie dla nich za skrzyżowaniem wytyczona zostanie tymczasowa zawrotka. Połączenie z ulicami Jana III Sobieskiego i Belwederską stracą ulice Turecka i Nabielaka. Utrzymany będzie natomiast wyjazd z ulic Hańczy i Sułkowickiej oraz z dróg prowadzących do posesji.

Ponownie ucierpią też rowerzyści. Ścieżka po wschodniej stronie ulicy Belwederskiej pomiędzy ulicami van Beethovena a Chełmską. 

Tramwaje 

Tramwaje nie będą kursowały ulicą Marszałkowską i Puławską od placu Zbawiciela do ulicy Madalińskiego. W weekend, 27-28 sierpnia, przy ulicy Dworkowej zostanie zamontowany rozjazd nakładkowy, który umożliwi składom zmianę kierunku jazdy. Przygotowany będzie przystanek tymczasowy przystosowany do obsługi składów dwukierunkowych.

Od soboty, 27 sierpnia, kursowanie tramwajów linii: 10, 14 i 18 zostanie zawieszone. Jednocześnie tramwaje linii 4 i 35 zostaną skierowane na trasy objazdowe. Linia 4 będzie jeździła objazdem ulicami: Woronicza, Wołoską, Boboli, Rakowiecką, al. Niepodległości i Nowowiejską. Z kolei „trzydziestka piątka” pojedzie objazdem trasą: Nowowiejska, Krzywickiego, Filtrowa, Grójecka do pętli Banacha.

W weekend na ulice wyjadą także tramwaje linii 31, a ich trasa będzie wydłużona do Wyścigów. W tym czasie pasażerów będą woziły już również tramwaje i autobusy linii zastępczych. Pierwsza z nich – 78 – z pętli Os. Górczewska trasą „dziesiątki” dotrze do Nowowiejskiej, gdzie skręci w stronę Marszałkowskiej, a następnie tak jak „osiemnastka” dojedzie do pętli Żerań FSO. Autobusy zastępczej linii Z-4 będą kursowały z placu Konstytucji ulicami Waryńskiego i Puławską do Metra Wilanowska — czytamy w komunikacie miasta.

Tramwaje po 29 sierpnia

Zawieszone będzie kursowanie tramwajów 10, 14 i 18, weekendową trasą będą poruszały się tramwaje linii 4 i 35. do tymczasowej pętli przy ulicy Dworkowej będą dojeżdżały tramwaje linii 31 – składy będą kursowały codziennie. Dojadą tu także dwie linie zastępcze. Z Wyścigów ulicą Puławską będą kursowały tramwaje linii 75. Z kolei autobusy linii Z-4 będą docierały na Dworkową ulicami Waryńskiego i Puławską z placu Konstytucji. Ulicami będzie nadal jeździła także linia zastępcza 78, kursująca z Os. Górczewska do pętli Żerań FSO.

Mapka obrazująca zmiany w kursowaniu tramwajów w związku z budową linii tramwajowej do Wilanowa. Opis zmian w tekście

Objazdy autobusów 

Zmienią się również trasy autobusów jadących w kierunku Śródmieścia. Objazd dla: 131, 167 i 168 został wytyczony ulicami: Belwederską, Bagatela, przez pl. Unii Lubelskiej, Boya-Żeleńskiego i Waryńskiego. Pojazdy: 501, 519 i 522 ominą utrudnienia Dolną i Puławską, linii 222 Puławską i Boya-Żeleńskiego, a nocnej N37 – Puławską i Waryńskiego. Autobusy 119 będą miały objazd w kierunku pętli Rakowiecka-Sanktuarium. Pojadą trasą: Dolna, Puławska, Madalińskiego i al. Niepodległości.

Mapka obrazująca zmiany w kursowaniu autobusów WTP w związku z budową linii tramwajowej do Wilanowa. Opis zmian w tekście

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/10869/wielkie-zmiany-w-ruchu-na-mokotowie-rozpoczyna-sie-budowa-torow-tramwajowych-do-wilanowa [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 10869 [title] => wielkie-zmiany-w-ruchu-na-mokotowie-rozpoczyna-sie-budowa-torow-tramwajowych-do-wilanowa [uri] => wiadomosci/n/10869/wielkie-zmiany-w-ruchu-na-mokotowie-rozpoczyna-sie-budowa-torow-tramwajowych-do-wilanowa [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701971099 ) ) </div> </body> </html>