Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Przełomowy wyrok ws. reprywatyzacji: czy nieruchomości wrócą do miasta?

Dodano: 2022-08-30 12:21:22
fot. Adrian Grycuk
fot. Adrian Grycuk

W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny ogłosił ważny wyrok w sprawie warszawskiej reprywatyzacji. Entuzjastycznie wypowiadał się o tym wydarzeniu Jan Śpiewak, zadowoleni są również członkowie komisji weryfikacyjnej, zachowują jednak ostrożność. Trzeba poczekać na to, co sąd napisze w pisemnym uzasadnieniu, na razie podchodziłbym do tego bardzo ostrożnie. Na razie jeszcze za wcześnie, by ogłaszać sukces. Trzeba poczekać, czy to się utrwali — powiedział członek tej komisji i poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki.

W poniedziałek NSA rozpatrzył sprawę 4 skarg kasacyjnych na wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. NSA uchyliło wszystkie te wyroki. To przełomowa decyzja sądu, z której wynika, że kupcy roszczeń nie mogą przejmować reprywatyzowanych budynków. 

Polskie prawo nie jest precedensowe, ale być może ukształtuje się jakaś linia orzecznicza w tym względzie. Ale uznanie, że nie powinno się ustanawiać użytkowania wieczystego na rzecz de facto handlarzy roszczeń, jest rzeczą przełomową. W wielu przypadkach może się okazać, że w ogóle do zwrotu dojść nie powinno — powiedział wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Paweł Lisiecki (Prawo i Sprawiedliwość).

Inny członek tej komisji Robert Kropiwnicki podkreśla, że ta decyzja sądu wywraca dotychczasowe myślenie o reprywatyzacji. Dodaje też, że póki co należy podchodzić do tej sprawy ostrożnie i bez przesadnego entuzjazmu. 

Inne składy NSA, rozpatrujące ewentualne odwołania od orzeczeń Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, nie są związane tymi poniedziałkowymi wyrokami, ale nie można też powiedzieć, że żyjemy w jakiejś abstrakcji, nie bacząc na wyroki, które w analogicznych sprawach już zapadły — powiedział inny z członków komisji, wiceprzewodniczący Rady Warszawy z klubu KO Sławomir Potapowicz (Nowoczesna).

Miasto jest otwarte na zmiany

Orzeczenia sądu dotyczą nieruchomości Senatorska 9, Senatorska 7, Szara 3, 5, 7, 9, Rozbrat 42 oraz Czerniakowska i Szara. Obecnie czekamy na działania miasta w związku z decyzją sądu. 

Te wydane w poniedziałek przez NSA wydają się mieć charakter precedensowy. Stanowisko zaprezentowane w ustnych motywach rozstrzygnięć może świadczyć o zmianie stanowiska dotychczas prezentowanego przez organy i sądy administracyjne — w zakresie legitymacji nabywców roszczeń do ubiegania się o zwrot nieruchomości — zaznaczyła przekazała rzeczniczka ratusza Monika Beuth.

Jesteśmy w pełni otwarci na każdą zmianę, jaka pozwoli jeszcze efektywniej działać na rzecz Warszawy i jej mieszkańców. Ich interes stawiamy na pierwszym miejscu. O działaniach prawnych w tym zakresie będziemy informować po zapoznaniu się z pisemnymi uzasadnieniami — zapewniła.

Dla wielu lokatorów jest już za późno

Jak podkreśla wiceprzewodniczący komisji Lisiecki w większości przypadków budynki z lokatorami zostały już handlarzom roszczeń odebrane, albo lokatorzy już w tych budynkach nie mieszkają. Członkowie komisji mają jednak nadzieję, że wyroki te będą miały w przyszłości istotny wpływ na decyzje sądów w podobnych sprawach. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/10886/przelomowy-wyrok-ws-reprywatyzacji-czy-nieruchomosci-wroca-do-miasta [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 10886 [title] => przelomowy-wyrok-ws-reprywatyzacji-czy-nieruchomosci-wroca-do-miasta [uri] => wiadomosci/n/10886/przelomowy-wyrok-ws-reprywatyzacji-czy-nieruchomosci-wroca-do-miasta [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1686405677 ) ) </div> </body> </html>