Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Zakaz sprzedaży alkoholu nocą w Warszawie? W stolicy pije się o 40% więcej niż w reszcie kraju

Dodano: 2022-08-31 13:36:09
@MiastoJestNasze Twitter
@MiastoJestNasze Twitter

Warszawscy aktywiści z organizacji Miasto Jest Nasze i Porozumienie Dla Pragi domagają się wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w sklepach i stacjach benzynowych na terenie całego miasta w godzinach od 22:00 do 6:00. Ma to ograniczyć problem alkoholizmu w Warszawie, ale też zmniejszyć liczbę aktów wandalizmu i agresji w stolicy. Warszawiacy piją o ponad 40% więcej niż reszta kraju. 

Dziś pod sklepem monopolowym na Nowym Świecie odbyła się konferencja aktywistów z organizacji Miasto Jest Nasze oraz Porozumienie Dla Pragi. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo, to właśnie tam w nocy z 8 na 9 maja doszło do morderstwa, którego sprawcy wciąż nie zostali aresztowani.  

Taka sytuacja, jaka miała miejsce tutaj nie jest jednostkowym przypadkiem. Na terenie całej Warszawy w okolicach sklepów z alkoholem czynnych przez całą dobę albo przez prawie całą dobę zdarzają się codziennie podobne sytuacje, może mniej brutalne. Często są to pobicia i awantury. Mieszkańcy naszego miasta mają prawo do bezpieczeństwa. Mają prawo do porządku. Naszym zdaniem władze miasta muszą podjąć radykalne działania. Jednym z rozwiązań, które może pomóc jest ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu na terenie miasta — powiedział Bartosz Kozłowski z organizacji Miasto Jest Nasze. 

Warszawa ma problem z alkoholem

Aktywiści podkreślają, że warszawiacy mają duży problem z alkoholem, który jest spowodowany m.in. powszechną dostępnością tego narkotyku. Na terenie stolicy jest blisko 3000 punktów sprzedaży alkoholu, co daje jedno takie miejsce na 309 osób. Z kolei WHO rekomenduje, by ten stosunek wynosił 1:1500. Ponadto statystyki pokazują, że warszawiacy piją o 40% więcej niż reszta Polski. Pomimo to w stolicy nadal brakuje przepisów ograniczających dystrybucję trunków z procentami, które zostały wprowadzone innych polskich miastach. Obowiązują one nie tylko w dużych miastach takich jak Wrocław, Gdańsk czy Katowice, ale nawet w podwarszawskich gminach – Podkowie Leśnej, Grodzisku Mazowieckim, Brwinowie, Michałowicach, Raszynie czy Zielonce. We wszystkich tych miejscach widać poprawę bezpieczeństwa.

Domagamy się, by władze miasta skorzystały z prerogatyw, jakie daje im ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Rafał Trzaskowski często mówi, że chce, by Warszawa była europejskim miastem, więc jak wyglądamy na tle Europy, jeśli chodzi o sprzedaż alkoholu? W Warszawie jest 6 razy więcej sklepów z alkoholem niż w całej Szwecji. Domagamy się od radnych, aby wprowadzili zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych w godzinach 6:00-22:00 na terenie całej Warszawy — powiedział Robert Migas-Mazur ze stowarzyszenia Porozumienie Dla Pragi.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/10895/zakaz-sprzedazy-alkoholu-noca-w-warszawie-w-stolicy-pije-sie-o-40-wiecej-niz-w-reszcie-kraju [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 10895 [title] => zakaz-sprzedazy-alkoholu-noca-w-warszawie-w-stolicy-pije-sie-o-40-wiecej-niz-w-reszcie-kraju [uri] => wiadomosci/n/10895/zakaz-sprzedazy-alkoholu-noca-w-warszawie-w-stolicy-pije-sie-o-40-wiecej-niz-w-reszcie-kraju [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1695852041 ) ) </div> </body> </html>