Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Fundacja od 30 lat pomaga potrzebującym. Mogą ją wykończyć wysokie rachunki. 30 tys. za prąd

Dodano: 2022-09-01 14:02:15
fot. misja.com.pl/
fot. misja.com.pl/

Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej działająca na Ursusie do tej pory zimą płaciła 7 tysięcy złotych za prąd. W tym roku rachunek ma wynieść około 30 tysięcy złotych miesięcznie. To kwota, która może spowodować zamknięcie placówki, która od ponad 30 lat pomaga m.in. osobom w kryzysie bezdomności. Otrzymaliśmy rachunek za prąd, a właściwie prognozę, która nas zabije — powiedziała Adriana Porowska prezeska tej organizacji. 

Na ul. Traktorzystów na Ursusie działa placówka Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Fundacja pomaga osobom w kryzysie bezdomności. Jest to też miejsce, w którym od początku wojny na Ukrainie pomaga się uchodźcom, a przede wszystkim matkom i dzieciom uciekającym przed wojną. 

Od ponad 30 lat pomagamy osobom wykluczonym mieszkaniowo, ludziom, którzy nie są w stanie wynająć mieszkania na warszawskim rynku, ponieważ ceny mieszkań są bardzo wysokie. Pomagamy ludziom, którzy już nie mieli nadziei — powiedziała Adriana Porowska prezeska tej organizacji. 

Zabójczy rachunek 

W placówce na Ursusie przebywa wiele osób potrzebujących pomocy, jednakże przez ogromne rachunki, mogą oni stracić pomoc i wylądować na ulicy. 

Otrzymaliśmy rachunek za prąd, a właściwie prognozę, która nas zabije. Do tej pory zimą płaciliśmy ponad 7 tysięcy złotych, w tej chwili ten rachunek będzie wynosił 30 tysięcy, i to tylko pod warunkiem, że zostanie utrzymany 5-procentowy VAT. [...] Dla nas to jest kwota, która spowoduje, że będziemy musieli zamknąć placówkę — dodała.

Nie chodzi o jednorazowe zdobycie 30 tys. zł na prąd w styczniu. W kolejnych miesiącach przyjdzie przecież podobnie wysoki rachunek, rosną też ceny gazu, o ile w ogóle będzie dostępny w zimę. Potrzebujemy środków na różnego rodzaju działania, które prowadzimy, aby usamodzielnić osoby, którym pomagamy. Muszę też zapłacić pracownikom schroniska, bo przecież nie utrzymają siebie i swoich rodzin jedynie z dobrego serca i chęci pomagania potrzebującym — mówi Porowska.

Rząd nie wspiera organizacji pozarządowych 

Prezeska fundacji zapowiada, że postarają się oszczędzać, jednakże to może nie wystarczyć. W przypadku, gdy prąd i gaz zostaną odcięte, schronisko będzie przypominało pustostan. Porowska zwraca się z prośbą o interwencję do rządu i uważa, że obecne władze Polski nie wspierają organizacji pozarządowych. 

Dlaczego do tej pory nikt nie pomyślał o dotacjach dla organizacji pozarządowych, które prowadzą tego typu placówki? Nie chodzi tylko o nas, ale o wszystkie domy pomocy i opieki czy nawet schroniska dla zwierząt, które wkrótce mogą przestać funkcjonować przez zabójczo wysokie rachunki. Rząd musi pamiętać o milionach Polaków, którzy potrzebują pomocy — powiedziała prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/10904/fundacja-od-30-lat-pomaga-potrzebujacym-moga-ja-wykonczyc-wysokie-rachunki-30-tys-za-prad [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 10904 [title] => fundacja-od-30-lat-pomaga-potrzebujacym-moga-ja-wykonczyc-wysokie-rachunki-30-tys-za-prad [uri] => wiadomosci/n/10904/fundacja-od-30-lat-pomaga-potrzebujacym-moga-ja-wykonczyc-wysokie-rachunki-30-tys-za-prad [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701942537 ) ) </div> </body> </html>