Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Nagrody dla pracowników WTP. Wielu z nich uratowało ludzkie życie

Dodano: 2022-09-08 14:59:03
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Dziś władze miasta rozdały nagrody w konkursie "Osobowość Warszawskiego Transportu Publicznego przyjazna pasażerom”. Wyróżnienia otrzymali pracownicy Tramwajów Warszawskich, Miejskich Zakładów Autobusowych i Mobilisu. Zostały one przyznane w kategoriach „Bohater WTP” i „Wybitny pracownik WTP”. 

Warszawski transport miejski to nie tylko nowy tabor, to nie tylko nowe stacje metra, ale to przede wszystkim ludzie. A ludzi mamy doskonałych. Kierowców, motorniczych — wszystkich tych, którzy pracują na co dzień po to, żeby komunikacja miejska działała perfekcyjnie, żeby dowozić ludzi z jednego punktu do drugiego. Ale bardzo wiele i bardzo wielu z nich robi znacznie więcej — angażuje się w życie miasta, reaguje w trudnych sytuacjach. I dzisiaj właśnie takich ludzi nagradzaliśmy – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, dziękując wszystkim nagrodzonym.

Bohaterowie WTP

W kategorii bohaterowie WTP zostali wyróżnieni kierowcy, którzy uratowali życie lub zdrowie pasażerów. Nagrody otrzymali: pracownicy Miejskich Zakładów Autobusowych: Piotr Sękowski i Mariusz Zwoliński oraz Tramwajów Warszawskich: Tadeusz Daniluk, Kamil Krzyżewski, Damian Miałkowski, Wojciech Opyca i Adam Racki. Każdy z nich dokonał bohaterskiego czynu. 

Tadeusz Daniluk podczas wykonywania obowiązków służbowych zauważył bójkę pasażerów. Szybko poinformował centralę ruchu o zdarzeniu i poprosił o interwencję służb. Chwilę później rozdzielił bijących się mężczyzn, dzięki czemu nie doszło do eskalacji konfliktu. 

Kamil Krzyżewski latem ubiegłego roku na przystanku, nieopodal placu zabaw, zauważył dziewczynkę, która zbliżała się na rowerku do skrzyżowania. Nie dostrzegł w pobliżu opiekuna dziecka, więc wybiegł z pojazdu i zatrzymał dziecko. Jak się później okazało, mama dziewczynki była zbyt daleko, aby zdążyć do niej dobiec.

Damian Miałkowski podczas prowadzenia tramwaju usłyszał komunikat o zaginięciu chłopca. Na podstawie podanego opisu rozpoznał go, gdy ten wsiadał do jego składu. Damian skontaktował się ze służbami i uzgodnił, że policja odbierze dziecko na umówionym przystanku. Zbliżając się do niego zauważył jednak, że chłopiec chce wysiąść, a policjantów jeszcze nie ma. Zatrzymał tramwaj przed przystankiem bez otwierania drzwi i podszedł do chłopca, który przyznał, że oddalił się od domu i chce do niego wrócić. Motorniczy zaopiekował się dzieckiem do momentu przybycia służb.

Wojciech Opyc i Adam Racki pracują w Tramwajach Warszawskich jako instruktorzy nadzoru ruchu. Jeden z ubiegłorocznych wrześniowych dni był dla nich bardzo pracowity. Najpierw interweniowali w bójce kierowców samochodów. Rozdzielili ich, udrożnili ulicę i udzielili pierwszej pomocy poszkodowanemu. Później ruszyli na pomoc kobiecie potrąconej przez samochód, która doznała poważnego urazu głowy. Mężczyźni błyskawicznie udzielili jej pomocy i utrzymywali funkcje życiowe do czasu przyjazdu służb ratunkowych.

Piotr Sękowski jest kierowcą w Miejskich Zakładach Autobusowych. W trakcie pracy zauważył, że osoba z niepełnosprawnością próbowała wjechać na przejście dla pieszych, ale wózek się wywrócił. Piotr zatrzymał się i pomógł kobiecie – ustawił wózek, pomógł jej usiąść i pozbierał rozrzucone zakupy. Pasażerów czekających w autobusie przeprosił za niewielkie opóźnienie.

Mariusz Zwoliński pracuje w Miejskich Zakładach Autobusowych jako kierowca. Obronił 12-letnią dziewczynkę przed pedofilem. Dziecko jechało do szkoły autobusem, który był prawie pusty. Na jednym z przystanków do dziewczynki dosiadł się mężczyzna, choć wokół było wiele wolnych miejsc. Zaczął ją zagadywać i wypytywać, gdzie mieszka. Mariusz obserwował sytuację w lusterku. Nie wahał się zareagować – kazał mężczyźnie się przesiąść, a dziewczynkę zaprosił bliżej kabiny.

Wybitni pracownicy WTP

W tej kategorii wyróżnieni zostali pracownicy, którzy byli wyjątkowo zaangażowani i pozytywnie nastawieni do pasażerów, współpracowników i przełożonych MZA. 

Marcin Kwiatkowski jest motorniczym. W ubiegłym roku zatrzymał wandala, który zniszczył tramwaj. Gdy kończył kurs, zauważył dwóch mężczyzn robiących coś przy drugim wagonie. Okazało się, że malowali graffiti. Gdy dostrzegli motorniczego, uciekli, ale ten zauważył ich podczas kolejnego kursu. Przy pomocy pasażera udało mu się zatrzymać jednego z wandali i przekazać go w ręce policji.

Joanna Zwolińska pracuje w służbie zabezpieczenia ruchem. Aktywnie angażuje się w życie zajezdni, organizuje w szkole zajęcia bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską oraz chętnie bierze udział w działaniach promujących WTP.

Aleksander Choromański jest dyspozytorem. Poza wykonywaniem obowiązków służbowych wkłada mnóstwo energii w działania edukacyjne – bierze udział w przedsięwzięciach promujących transport publiczny, zajęciach edukacyjnych oraz jako przewodnik podczas Nocy Muzeów.

Składamy dziś wielkie podziękowania dla wszystkich tych, którzy angażują się w transport publiczny i sprawiają, że każdego dnia jest on tak wysoko oceniany. Poza tym, że profesjonalnie i z zaangażowaniem wykonujecie swoją pracę w trudnych warunkach na terenie miasta i aglomeracji warszawskiej, wykazujecie się też dodatkową empatią i charakterem, udzielacie pomocy w krytycznych sytuacjach. Dziękujemy Wam za tę postawę – mówiła Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/10946/nagrody-dla-pracownikow-wtp-wielu-z-nich-uratowalo-ludzkie-zycie [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 10946 [title] => nagrody-dla-pracownikow-wtp-wielu-z-nich-uratowalo-ludzkie-zycie [uri] => wiadomosci/n/10946/nagrody-dla-pracownikow-wtp-wielu-z-nich-uratowalo-ludzkie-zycie [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1686286691 ) ) </div> </body> </html>