Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Metro surfer wciąż bezkarny. Szef komisji bezpieczeństwa chce zwołać w tej sprawie posiedzenie

Dodano: 2022-09-23 09:37:39
fot. Degon344 YT
fot. Degon344 YT

Po informacji Radia Kolor, że, choć od incydentu w metrze minął miesiąc, policja nadal nie zatrzymała sprawcy, ma się zebrać komisja bezpieczeństwa Rady Warszawy. Zdecydował o tym jej przewodniczący, Piotr Mazurek. Nieskuteczność policji w sprawie tzw. metro surfingu zaniepokoiła go na tyle, że chce wyjaśnień zarówno od policji, jak i władz metra. Radny Mazurek nie rozumie też, dlaczego od 3 miesięcy policja nie jest w stanie ustalić sprawcy ostrzelania autobusu i tramwaju na wiadukcie przy Dworcu Gdańskim. 

Dziennikarze Radia Kolor od tygodni dopytują policję o niebezpieczny incydent w stołecznym metrze. Ponad miesiąc temu w sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, jak mężczyzna wskakuje na tory, a następnie chwyta za tył pociągu i odjeżdża w kierunku kolejnych stacji. Przemierzył on w ten sposób długi odcinek warszawskiej linii M1 w stronę Młocin, po czym spokojnie zeskoczył z wagonu i wrócił na peron. Służby nie zatrzymały go ani wtedy, ani później. Do tej pory sprawca pozostaje bezkarny, a policja pytana o ten incydent rozkłada ręce. Sprawę nieskuteczności mundurowych nagłośniło Radio Kolor, a na nasze doniesienia zareagował warszawski radny z Koalicji Obywatelskiej Piotr Mazurek, który planuje zwołać w związku z tym posiedzenie komisji bezpieczeństwa. 

Myślałem po tym waszym tweecie, który dzisiaj się pojawił, żeby zwołać komisję bezpieczeństwa i zaprosić przedstawicieli metra i przedstawicieli policji, żeby porozmawiać na ten temat. To jest z jednej strony problem infrastrukturalny, ale organizacyjny również. Czasami na szalonych ludzi nie mamy wpływu — powiedział. 

Prawda jest taka, że rozwiązaniem byłaby zmiana w infrastrukturze metra. Są kraje, w których peron jest oddzielony od torów za pomocą szklanej przeszkody. Gdy podjeżdża pociąg, to ludzie nie mają bezpośredniego dostępu do torów. Jednak wymaga to pewnie dużego nakładu finansowego — dodał. 

Specjalne posiedzenie komisji bezpieczeństwa

Radny zapowiada, że na takim posiedzeniu głos mieliby przedstawiciele metra i policji. Chciałby również poszukać rozwiązania, które pomogłoby zapobiec w przyszłości kolejnym podobnym incydentom.

Wysłuchalibyśmy przedstawicieli metra i policji, by powiedzieli, jakie mają sugestie co do rozwiązania problemu. Chciałbym się dowiedzieć, jaka jest skala finansowa modernizacji metra, jednak to jest moje idealistyczne podejście, biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową miasta — powiedział szef Komisji Bezpieczeństwa w radzie Warszawy w rozmowie z Radiem Kolor.  

Taka blokada fizyczna na pewno przyniosłaby rozwiązanie, jednak mamy system monitoringu. Jeśli wiemy, kto to robi, przynajmniej w tym przypadku ta osoba sama przyznała się do swojego wyczynu, a służby odpowiedzialne za pilnowanie porządku nie mogą tej osoby namierzyć, jest to dziwne — dodał. 

Ostrzelanie autobusu i tramwaju w okolicach Dworca Gdańskiego

Radny Piotr Mazurek zapowiada też, że na posiedzeniu komisji bezpieczeństwa ma zostać poruszona kwestia ostrzelania autobusu i tramwaju na wiadukcie przy Dworcu Gdańskim. Sprawca lub sprawcy tego przestępstwa od ponad 3 miesięcy pozostają bezkarni. Również w tym przypadku pytani przez Radio Kolor policjanci rozkładają ręce. 

Uważam, że trzeba taką komisję zrobić i zapytać, czy mamy nagrania z naszego miejskiego systemu monitoringu. Drugie pytanie jest do policji, co robi w tym zakresie? - powiedział Piotr Mazurek. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/11061/metro-surfer-wciaz-bezkarny-szef-komisji-bezpieczenstwa-chce-zwolac-w-tej-sprawie-posiedzenie [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 11061 [title] => metro-surfer-wciaz-bezkarny-szef-komisji-bezpieczenstwa-chce-zwolac-w-tej-sprawie-posiedzenie [uri] => wiadomosci/n/11061/metro-surfer-wciaz-bezkarny-szef-komisji-bezpieczenstwa-chce-zwolac-w-tej-sprawie-posiedzenie [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1669693141 ) ) </div> </body> </html>