Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Chodniki i tarasy przy placu Hallera są niebezpieczne. Obiecany remont utknął w urzędniczym zawieszeniu

Dodano: 2022-09-26 15:12:47
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Mieszkańcy okolicy placu Hallera od lat czekają na remont chodników w tym miejscu. Znajdujące się tam tarasy i chodniki są bardzo niebezpieczne dla starszych osób ze względu na fatalny stan. Często dochodzi tam do wypadków. Najpierw plac miał zostać odremontowany w ramach projektu Centrum Lokalne plac Hallera, to jednak się nie stało, więc mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Dwa projekty z budżetu obywatelskiego dotyczące tego miejsca wygrały i miały zostać zrealizowane w 2022 roku, rok dobiega końca, a prace jeszcze się nie zaczęły. 

Mieszkańcy Pragi-Północ nadal czekają na obiecany remont chodników i tarasów przy placu Hallera, pomimo że w budżecie obywatelskim na rok 2022 wygrały aż dwie propozycje dotyczące tego miejsca. Mieszkańcy, pytani przez reportera Radia Kolor, zwracali uwagę na niebezpieczeństwo, jakie wiąże się ze złym stanem technicznym chodników i tarasów. 

Powinny być wyremontowane, ja bardzo często schodzę z psem i się przewracam — powiedziała jedna z mieszkanek. 

Okropnie jest, jak wózkiem jeżdżę to jest okropnie, przewala mi się, mogliby to zreperować — dodała druga. 

Centrum Lokalne plac Hallera

W 2016 roku odbyły się konsultacje dotyczące Centrum Lokalnego Plac Hallera. Projekt miał sprawić, że to uwielbiane przez mieszkańców miejsce stałoby się dla nich jeszcze przyjaźniejsze i bardziej kompleksowo odpowiadałoby na potrzeby lokalnej społeczności. Niedługo po konsultacjach lokale wokół placu zostały odremontowane i zaczęły zapełniać się najemcami. Tamten etap zakończył się sukcesem. 

Po tym czasie okazało się tak naprawdę, że projekt nie ma gospodarza, nikt nie pilnuje jego realizacji i kolejne etapy, które miały polegać m.in. na remoncie tarasów otaczających plac, przy pierzejach budynków, nie są realizowane. Niestety doszło do tego, że mieszkańcy się zniecierpliwi i zaczęli brać sprawy w swoje ręce, i zgłaszać po kolei różne projekty do budżetu obywatelskiego, żeby ta koncepcja centrum lokalnego zaczęła być realizowana, pomimo tej niemocy urzędniczej — dodała Wanda Grudzień podczas rozmowy z reporterem Radia Kolor Janem Kielakiem. 

Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce

Na ten rok mieszkańcy zgłosili do budżetu obywatelskiego dwa projekty, które dotyczą remontów chodników i rozpłytowań przy placu Hallera. Pierwszy z nich to "Bezpieczne i zielony ulice Warszawy III" dotyczy on poprawy bezpieczeństwa niechronionych dróg oraz zazieleniania przestrzeni w pasie drogowym na ulicach Pragi-Południe, Pragi-Północ, Rembertowa i Wawra. Jeden z punktów projektu dotyczył placu Hallera. Zakładał on rozpłytowanie betonowych nawierzchni w narożnikach skrzyżowań w obrębie placu i założenie trawników w ich miejsce.

Drugi z projektów zgłoszonych przez mieszkańców Warszawy nosi tytuł "Bezpieczny i przyjazny Pl. Hallera — remont ciągów pieszych (m.in. schodów, podjazdów, barierek, pochylni itp.) z rekultywacją trawników". Jak wskazuje sama nazwa, dotyczy on przeprowadzenia remontów  chodników wzdłuż budynków Hallera 4,6,8. 

Mówimy tak naprawdę o 2 projektach, jeden to plac ogólnomiejski, którego elementem jest rozpłytowanie części chodników w narożnikach skrzyżowań na placu Hallera. Mówimy o około 200 metrów kwadratowych powierzchni. Tym projektem zajmuje się ZDM. [...] Drugi projekt, który realizuje ZGN z Pragi-Północ dotyczy remontu chodników po części parzystych numerów strony placu. Chodziło głównie o remont tarasów, które są bardzo niebezpieczne, często dochodziło tam do wypadków z udziałem osób starszych ze względu na wyrwy i brakujące płyty — powiedziała Wanda Grudzień.

Projekty utknęły w urzędniczym zawieszeniu

Remont chodników i tarasów nadal się nie zaczął. Zapytaliśmy urzędników ZGN-u i ZDM-u o te projekty, nie otrzymaliśmy jednak jeszcze odpowiedzi. 

Te dwa projekty dotyczące remontów chodników i rozpłytowań, niestety utknęły zupełnie w takim urzędniczym zawieszeniu i kompletnie nie wiadomo, co się z nimi dzieje. [...] Kompletnie nie wiadomo, czy tak naprawdę uda się zrealizować jakiekolwiek prace — powiedziała Wanda Grudzień. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/11085/chodniki-i-tarasy-przy-placu-hallera-sa-niebezpieczne-obiecany-remont-utknal-w-urzedniczym-zawieszeniu [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 11085 [title] => chodniki-i-tarasy-przy-placu-hallera-sa-niebezpieczne-obiecany-remont-utknal-w-urzedniczym-zawieszeniu [uri] => wiadomosci/n/11085/chodniki-i-tarasy-przy-placu-hallera-sa-niebezpieczne-obiecany-remont-utknal-w-urzedniczym-zawieszeniu [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701968546 ) ) </div> </body> </html>