Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Grażyna Kulczyk sprzeda część swojej kolekcji w Warszawie. Najważniejsze wydarzenie w historii polskiego rynku sztuki

Dodano: 2022-10-04 07:00:58
fot. Desa Unicum
fot. Desa Unicum

Desa Unicum organizuje sprzedaż blisko 200 wybitnych dzieł sztuki, które są częścią cenionej kolekcji Grażyny Kulczyk. Jak przekonują organizatorzy, to najważniejsze wydarzenie w historii polskiego rynku sztuki. Na sprzedaż zostaną wystawione prace m.in. Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, Henryka Stażewskiego czy Jerzego Nowosielskiego. Obrazy będzie można podziwiać także na wystawie, która będzie trwała od 4 do 20 października. Aukcja potrwa od 18 do 20 października. 

Na tej wyjątkowej aukcji na sprzedaż zostaną wystawione dzieła uznanych artystów, ale również tych mniej znanych, na których zwróciła uwagę Grażyna Kulczyk. W domu aukcyjnym znajdą się dzieła zebrane w aż 5 katalogów, jak przekonują organizatorzy, będzie do zastrzyk energii dla polskiego rynku sztuki. Na miejscu znajdą się z pewnością również inwestorzy spoza granic Polski. Grażyna Kulczyk po sprzedaży obrazów planuje intensywniej zająć się promocją kobiet w świecie sztuki. Szczegóły aukcji można sprawdzić tutaj. 

Sprzedaż dzieł z kolekcji Grażyny Kulczyk to najważniejsze wydarzenie na polskim rynku sztuki dlatego, że jest to nie tylko zbiór wybitnych wyrazów artystycznej kreacji, który inspiruje i budzi podziw, ale podobnie jak jej twórczyni – to symbol niebywałej wręcz odwagi i wiary w sprawczą moc sztuki. Ten pogląd wyraża się zarówno w doborze dzieł, obejmującym najważniejsze nurty i media sztuki powojennej i współczesnej, jak i roli, którą kolekcja odegrała – i nadal odgrywa – w życiu publicznym. Jednocześnie kolekcja ta nie bez przyczyny odzwierciedla kierunki rozwoju rynku sztuki – jest tak za sprawą wielkiej sprawczości osoby Grażyny Kulczyk, której kolekcjonerskie wybory miały wielki wpływ na całe środowisko. Nie jest przesadą stwierdzenie, że decyzje, które podejmowała kolekcjonerka, inspirowały innych do odwagi. Innym pozwalały dostrzec potencjał tam, gdzie dostrzegła go jako pierwsza. Taką właśnie rolę odgrywa projekt, który mamy przyjemność Państwu przedstawić – mówi Agata Szkup, Prezes Zarządu DESA Unicum.

Miliarderka chce promować kobiecą sztukę 

Kolekcja Grażyny Kulczyk jest od lat wymieniana w gronie najlepszych na świecie. Zajmuje się ona także organizacja wydarzeń kulturalnych, prowadzi także Fundacja Art Stations, która organizuje wystawy, koncerty i inne imprezy, prowadzi również programy edukacyjne i promuje sztukę współczesną w przestrzeni codziennego życia. W najbliższej przyszłości miliarderka ma zamiar zająć się promocją kobiet w świecie sztuki.

Dzielimy się dziś zbiorem niezwykłym – to niemal 200 dzieł, starannie wyselekcjonowanych i zebranych w pięć tematycznych katalogów: Awangarda, Klasyka, Pasja, Powiększenie i Odkrycia. Skąd pomysł na sprzedaż? Te dzieła przez lata dały mi wiele radości, spełniły swoją rolę w mojej kolekcji – czas, by żyły dalej, nie chcę ich zawłaszczyć. Wierzę, że mogą dać początek lub rozwinąć wiele kolejnych kolekcji, zainspirować innych, dać energię do promocji sztuki innym kolekcjonerom. A ja pójdę dalej, w kierunku, który jest mi najbliższy od lat: poświęcę się w 100% promocji kobiet w świecie sztuki. Linda Nochlin, amerykańska historyczka sztuki, napisała już w latach 70. znany esej: Dlaczego w sztuce nie było wielkich artystek? (Why Have There Been No Great Women Artists?). Były, tylko o nich nie mówiono, nie wiedziano, nie promowano ich lub przypisywano sobie ich twórczość. Historię sztuki pisali mężczyźni. Mężczyźni, którzy tworzyli dzieła, którzy je kupowali, którzy je promowali. Mam poczucie, że mogę się przyczynić do tego, by to zmienić. Patrzę na tę aukcję jak na naturalny krok – wszystko, co robię, od stworzenia Starego Browaru, przez kolekcję czy aktywność w radach światowych muzeów i fundacji, po Muzeum Susch, pozwalało mi zawsze wpływać na rzeczywistość, kształtować ją poprzez kulturę. Bardzo wierzę w taką siłę sztuki. Dziś jestem pewna, że tej siły trzeba użyć, by z jednej strony zasiać ferment i wykreować impuls energii do innych kolekcji, a z drugiej — wspierać rolę i pozycję kobiet we współczesnym świecie. Mogę i chcę wykorzystać dziś swoje zasoby, by dawać kobietom głos. I temu poświęcę następne lata – mówi Grażyna Kulczyk.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/11137/grazyna-kulczyk-sprzeda-czesc-swojej-kolekcji-w-warszawie-najwazniejsze-wydarzenie-w-historii-polskiego-rynku-sztuki [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 11137 [title] => grazyna-kulczyk-sprzeda-czesc-swojej-kolekcji-w-warszawie-najwazniejsze-wydarzenie-w-historii-polskiego-rynku-sztuki [uri] => wiadomosci/n/11137/grazyna-kulczyk-sprzeda-czesc-swojej-kolekcji-w-warszawie-najwazniejsze-wydarzenie-w-historii-polskiego-rynku-sztuki [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1695743789 ) ) </div> </body> </html>