Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Grupa mieszkańców nie chce Orła w rejestrze zabytków, a urząd dzielnicy promuje ich protest

Dodano: 2022-10-14 12:46:47
fot. Miasto Jest Nasze - Praga Południe - Facebook
fot. Miasto Jest Nasze - Praga Południe - Facebook

Grupa mieszkańców Pragi-Południe organizuje protest przeciwko wpisaniu toru kolarskiego RKS Orzeł do rejestru zabytków. Domagają się też wykreślenia go z gminnej ewidencji zabytków. Ich postulaty popiera Urząd Dzielnicy Praga-Południe, który promuje protest i rozsyła informacje o nim do mediów. Aktywista Robert Migas-Mazur z Porozumienia Dla Pragi nazywa to postępowanie władz dzielnicy skandalem. 

Jak wynika z informacji przesłanej do Radia Kolor przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe, protest przeciwko wpisaniu toru kolarskiego Orzeł do rejestru zabytków rozpocznie się 15 października o godzinie 11:00 na rogu ulic Podskarbińskiej i Chrzanowskiego. Jego organizatorzy chcą również wykreślenia go z gminnej ewidencji zabytków. Podkreślają, że chcieliby w tym miejscu zobaczyć teren zielony i rekreacyjny. Tymczasem Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpoczął postępowanie w sprawie wpisania toru do rejestru zabytków

Mieszkańcy są zdumieni, że lokalne i miejskie stowarzyszenia – Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi, Stowarzyszenie Kolonii Posłów i Senatorów PPS, Stowarzyszenie „Kamień i co?”, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oraz Stowarzyszenie Wiatrak – wystąpiły do konserwatora o wpis toru do rejestru. Przeciwnicy odbudowy toru są przekonani, że aktywiści zaczęli sobie zdawać sprawę z faktu, że mieszkańcy nie chcą toru, a potrzebują miejsce do rekreacji wspólnej, rodzinnej, i dlatego złożyli wniosek blokujący wszelkie ustalenia konsultacji — czytamy w komunikacie Urzędu Dzielnicy Praga-Południe. 

Czy aktywiści chcą zabrać teren rekreacyjny mieszkańcom? 

Aktywiści zawnioskowali do konserwatora o wpis Orła do rejestru zabytków, ponieważ zapewnia on lepszą ochronę dla budynków niż gminna ewidencja zabytków. Jeśli postępowanie konserwatora zakończy się pozytywnie, wówczas miasto będzie musiało uwzględnić tor kolarski w swoich planach zagospodarowania tej okolicy. 

Rozumiem, że mieszkańcy mogą mieć różne zdania na temat toru. To co jest skandaliczne, to to, że urząd dzielnicy sam inicjuje ten protest i go rozsyła. Konserwator zabytków wszczął postępowanie i to służby konserwatorskie są od tego w Polsce, żeby oceniać, co jest zabytkiem, a co nie. Pracują tam profesjonaliści — powiedział reporterowi Radia Kolor Robert Migas-Mazur z Porozumienia Dla Pragi.

Widać też ten trend wpisywania do rejestru zabytków tych budynków, które powstały po wojnie, jak Dworzec Centralny. Takich torów kolarskich na Mazowszu już nie ma. To jest ostatni tor, jaki się ostał. Są jeszcze takie tylko we Wrocławiu i Szczecinie — dodał. 

Protestujący mieszkańcy uważają, że konserwator słucha jedynie aktywistów i nie wierzą, że połączenie czynnego toru kolarskiego z terenem rekreacyjnym jest możliwe. Inne zdanie na ten temat ma przedstawiciel Porozumienia Dla Pragi, który podkreśla, że celem stowarzyszenia nie jest odebranie Orła mieszkańcom. 

My jako społecznicy jesteśmy za tym, żeby ten teren Orła otworzyć dla ludzi, żeby utworzyć tam strefę sportowo-rekreacyjną. To nie jest tak, że chcemy, żeby tam jeździli tylko zawodowi kolarze torowi, chcemy, żeby ten teren był dla mieszkańców, dla sportowców, dla amatorów-sportowców. Pamiętajmy, że miasto wydaje gigantyczne pieniądze na stadion Legii czy Polonii. Bardzo dużo idzie na ten sport zawodowy, a tak naprawdę to ten sport amatorski powinien być szczególnie zaopiekowany. To powoduje, że jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi. Orzeł jest symbolem takiego amatorskiego sportu, dlatego będziemy go bronić — powiedział reporterowi Radia Kolor Robert Migas-Mazur z Porozumienia Dla Pragi.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/11254/grupa-mieszkancow-nie-chce-orla-w-rejestrze-zabytkow-a-urzad-dzielnicy-promuje-ich-protest [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 11254 [title] => grupa-mieszkancow-nie-chce-orla-w-rejestrze-zabytkow-a-urzad-dzielnicy-promuje-ich-protest [uri] => wiadomosci/n/11254/grupa-mieszkancow-nie-chce-orla-w-rejestrze-zabytkow-a-urzad-dzielnicy-promuje-ich-protest [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1675909347 ) ) </div> </body> </html>