Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Pracownicy warszawskiej SKM szkolą się na wypadek wojny lub zamachu

Dodano: 2022-10-18 14:36:33
Tagi: SKM Wojna
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Pracownicy SKM, a dokładniej załogi pociągowe mają przejść szkolenia TCCC, czyli ratownictwa taktycznego podczas wojny lub zamachu. Jak przekazał prezes Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie Alan Beroud, gdy zaczęła się wojna na Ukrainie, pracownicy sami zgłosili taką potrzebę. Przeszkolenie ma przejść około 300 osób. 

Prezes SKM zaznaczył, że takie działania nie są związane tylko z działaniami wojennymi, których zresztą nie przewiduje na terenie Polski. 

Nasi pracownicy słusznie zauważyli, że w związku z konfliktem za granicą, może też dojść do agresji wśród pasażerów i zachowań agresywnych. W związku z tym te zwiększone szkolenia mają na celu np. opatrywanie ran ciętych. Nie wiadomo jak taka sytuacja się dalej rozwinie i może się zdarzyć, że kierownik pociągu będzie musiał umieć opatrywać takie rany — mówił.

Ludzi jest coraz więcej, coraz więcej jest ludzi w pociągach, również w godzinach szczytu. To powoduje zachowania agresywne. A nasi pracownicy czują taką potrzebę, żeby być przygotowanym na różne sytuacje — dodał. 

Szkolenia już trwają i są one realizowane m.in. przez kilku byłych policjantów, którzy obecnie pracują w SKM. Organizacja przeprowadza je z własnej inicjatywy i samodzielnie je finansuje. Odbywają się również szkolenia drużyn pociągowych stricte z bezpieczeństwa. 

Prosiła o to grupa inicjatywna ponad 20 pań-kierowniczek pociągów. Zgłosiły, że takie niebezpieczne sytuacje zdarzają się na kursach nocnych szczególnie na liniach S1 i S3 na stacjach krańcowych, po wyjeździe z miasta — mówił szef SKM.

Czego nauczą się kolejarze? 

Podczas szkoleń uczestnicy dowiedzą się, jak odpowiednio reagować na niebezpieczne zachowania oraz poznają techniki samoobrony. 

Celem tych szkoleń jest to, aby w pierwszej kolejności dbać o zdrowie swoje i pasażerów i unikać jakichkolwiek interakcji. Jeśli np. awanturujący się pasażer miał przy sobie nóż, to nie ma cudownych technik na zmierzenie się z takim napastnikiem, który ma nóż i jest gotowy go użyć. To nie jest tak jak w filmach akcji — dodał. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/11283/pracownicy-warszawskiej-skm-szkola-sie-na-wypadek-wojny-lub-zamachu [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 11283 [title] => pracownicy-warszawskiej-skm-szkola-sie-na-wypadek-wojny-lub-zamachu [uri] => wiadomosci/n/11283/pracownicy-warszawskiej-skm-szkola-sie-na-wypadek-wojny-lub-zamachu [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701946457 ) ) </div> </body> </html>