18 października wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie nr 26 wojewody mazowieckiego z dnia 20 lipca 2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, szydłowieckiego, warszawskiego zachodniego, płockiego, gostynińskiego, płońskiego, sochaczewskiego, nowodworskiego, legionowskiego, węgrowskiego, miasta Płock, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy. Zmiany dotyczą pozwolenia na przeprowadzanie odłowu dzików w celu ich uśmiercenia w miejscu odłowu — poinformował wojewoda.
Wojewoda podkreślił, że odstrzał dzików na terenie odłowni nie spowoduje szybszego rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wśród zwierząt. Ma to za to zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców, dla których dziki w miastach mogą stanowić niebezpieczeństwo.
Na terenach objętych zagrożeniem wścieklizną obowiązuje zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na tę chorobę. Te przepisy obejmują powiaty: miński, otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński, szydłowiecki, warszawski zachodni, płocki, gostyniński, płoński, sochaczewski, nowodworski, legionowski i węgrowski oraz miasta: Warszawę, Płock i Radom. Nie obowiązują one, gdy powiatowy lekarz weterynarii w wyda zgodę na: odstrzał sanitarny dzików, odłów dzików w celu ich uśmiercenia na miejscu, polowanie indywidualne bez udziału psów i naganki.
Właściwy terytorialnie powiatowy lekarz weterynarii wydając decyzje, o których mowa w ust. 1 pkt 1 oraz w ust. 2 rozporządzenia, bierze pod uwagę analizę ryzyka, która wykaże, że zastosowanie wyjątków nie spowoduje zagrożenia rozprzestrzenienia się wirusa wścieklizny. W decyzji, o której mowa w ust. 3 rozporządzenia, właściwy terytorialnie powiatowy lekarz weterynarii określa w szczególności środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa wścieklizny — zaznaczył wojewoda.