Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

W Warszawie powstanie pierwsze polskie muzeum społeczności LGBT+, czyli QueerMuzeum

Dodano: 2022-10-25 15:29:06
fot. Rafał Motyl
fot. Rafał Motyl

W Warszawie powstanie QueerMuzuem, czyli muzeum polskiej społeczności osób nieheteronormatywnych. Siedziba tej nowej instytucji ma powstać na ulicy Marszałkowskiej. Otwarcie jest zaplanowane na czas przyszłorocznej Parady Równości. Będzie to pierwsza taka placówka w Polsce i dopiero trzecia w całej Europie. Władze miasta podeszły do tego pomysłu bardzo entuzjastycznie. Co będzie można tam zobaczyć? 

Pierwsze queerowe muzeum w Polsce

Organizacja Lambada Warszawa zapowiedziała, że odebrała już klucze od przyszłej siedziby warszawskiego QueerMuzuem. Wkrótce ma rozpocząć się remont tego miejsca i przygotowania do pierwszej wystawy. Mają znaleźć się tam nie tylko eksponaty, ale również biblioteka oraz archiwum. 

Myślę, że jest to istotne dla całej społeczności osób nieheteronormatywnych, bo Warszawa jest miejscem, gdzie jest najwięcej osób LGBTQIA+ w całej Polsce. Szacuje się, że to może być nawet 200 tysięcy osób, czyli spora część mieszkańców i mieszkanek stolicy — powiedział reporterowi Radia Kolor Krzysztof Kliszczyński z  organizacji Lambda Warszawa. 

To będzie pierwsze takie muzeum w Polsce, a także dopiero trzecie takie miejsce w Europie. Wcześniej podobne placówki powstały już w Berlinie oraz w Wiedniu. 

Planujemy, żeby to była jednostka naukowo-badawcza, będzie powołana rada programowa, która będzie zajmowała się rozwojem QueerMuzuem. Pomieszczenie nie jest bardzo wielkie, ponieważ liczy tylko 120 metrów i jest dwupoziomowe. Będzie jedna duża sala wystawowa na parterze, na 1. piętrze będzie nasze archiwum przeniesione z Lambdy i biblioteka. Będą wystawy czasowe ze względu na niewielkość pomieszczenia, będą zmieniać się co 4 lata — dodał. 

Co będzie można zobaczyć w QueerMuzuem? 

Twórcy tej instytucji zapowiadają, że będzie to muzeum nowoczesne. W ich posiadaniu są m.in. wszystkie polskie czasopisma LGBT, które były wydawane od 1983 roku, kiedy to jeszcze na emigracji tworzył je Andrzej Selerowicz, po te współczesne. W swoich zbiorach mają także wiele innych intrygujących artefaktów, które dokumentują historię polskiego ruchu LGBT+.

Mogę powiedzieć, że po wczorajszej informacji, że QueerMuzuem powstanie, dostaliśmy informację o pewnym skarbie, który pokażemy na otwarciu. Mamy też spuściznę osób. Mamy bardzo wiele materiałów po zmarłej na koronowirusa Kim Lee, czyli koreańsko-polskiej drag queen. Mamy część spuścizny Tadeusza Olszewskiego. [...] staramy się zbierać wszystko, co dotyczy polskiej społeczności osób nieheteronormatywnych — powiedział reporterowi Radia Kolor Krzysztof Kliszczyński z organizacji Lambda Warszawa.  

Czy twórcy QueerMuzuem obawiają się homofobicznych ataków? 

Lambda Warszawa cały czas przyjmuje również potencjalne eksponaty. Osoby, które chcą podarować organizacji przedmioty związane z queerstorią Polski, powinny zanieść je do jej siedziby. Znajduje się ona na ulicy Żurawiej 24 w lokalu 4. Twórcy muzeum zapewnili również, że są w stanie odebrać takie artefakty z terenu całego kraju, by poszerzyć swoje i tak już pokaźne zbiory. W tej chwili w ich kolekcji znajdują się, chociażby kamienie, którymi narodowcy wybijali im szyby. Reporter Radia Kolor zapytał, czy Lambda obawia się kolejnych homofobicznych ataków po otwarciu muzeum. 

Powiem szczerze, że nie. Myślę, że ten czas minął, że czasy, kiedy marsz niepodległości skręcał pod naszą siedzibę, żeby wybić nam szyby to już niechlubna przeszłość. Mamy nadzieję, że nic takiego się nie stanie, a jeśli się coś takiego stanie to trudno. Będziemy musieli sobie z tym poradzić i poradzimy sobie — powiedział Krzysztof Kliszczyński.

Kiedy pierwsza wystawa w QueerMuzuem w Warszawie? 

Pierwsza wystawa w QueerMuzuem planowana jest na marzec lub kwiecień przyszłego roku. Z kolei oficjalne otwarcie ma odbyć się w czerwcu, gdy ulicami stolicy przejdzie Parada Równości. Wkrótce ma też rozpocząć się zbiórka pieniędzy na rzecz powstającej placówki. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/11346/w-warszawie-powstanie-pierwsze-polskie-muzeum-spolecznosci-lgbt-czyli-queermuzeum [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 11346 [title] => w-warszawie-powstanie-pierwsze-polskie-muzeum-spolecznosci-lgbt-czyli-queermuzeum [uri] => wiadomosci/n/11346/w-warszawie-powstanie-pierwsze-polskie-muzeum-spolecznosci-lgbt-czyli-queermuzeum [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1701590885 ) ) </div> </body> </html>