Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Wielka wycinka drzew w Lesie Młociny i Nowa Warszawa? Stoją na trasie gazociągu

Dodano: 2022-11-08 09:00:00
fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne
fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne

W Warszawie szykuje się wielka wycinka drzew? Gazociąg Warszawski ma przebiegać przez m.in. Białołękę, Bielany i Bemowo, a jego łączna długość to 28,5 km. Gaz-SYSTEM, czyli inwestor odpowiedziany za tę budowę podkreśla, że to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na gaz ziemny. Niepokój budzi jednak trasa, przez którą ma on przebiegać. Na jego drodze znajduje się m.in. Las Młociny i Las Nowa Warszawa, czyli bardzo cenne przyrodniczo miejsca. Radny Krystian Lisiak ostrzega, że może wiązać się to z masową wycinką drzew i wzywa do wzięcia udziału w dzisiejszym spotkaniu z inwestorem. 

Gazociąg Warszawski ma przebiegać przez gminy: Nieporęt, Jabłonna, Warszawa, dzielnice: Białołęka, Bielany, Bemowo oraz Łomianki, Stare Babice, Ożarów. Jego łączna długość to 28,5 km. Ma on zostać oddany do użytku w 2025 roku, a obecnie odbywają się spotkania inwestora z mieszkańcami. Na nich omawiana jest trasa inwestycji, a także harmonogram i zakres prac. Podobne zebrania informacyjne miały miejsce już w prawie wszystkich miejscach, przez które ma przebiegać inwestycja. Teraz przyszedł czas na Bielany, przedstawiciele Gaz-SYSTEMU mają spotkać się z mieszkańcami 8 listopada o godzinie 17:00.

Nowy gazociąg kosztem drzew? 

Radny z tej dzielnicy Krystian Lisiak obawia się, że realizacja tej inwestycji będzie wiązała się z wielką wycinką drzew na terenie wartościowym przyrodniczo i zachęca mieszkańców do uczestniczenia w spotkaniu oraz protestowaniu przeciwko planom inwestora.

Mamy obawy, że bardzo dużo drzew zostanie wyciętych w lesie Młocińskim i w lesie Nowa Warszawa, to jest kompleks przyrodniczy, który w Nowym Atlasie ekofizjograficznym Warszawy został wskazany jako kluczowe ostoje bioróżnorodności do zachowania. Inwestycja dotycząca gazociągu może znacznie ingerować w tę ostoję i zniszczyć ją — powiedział podczas rozmowy z Radiem Kolor radny Krystian Lisiak. 

Czy w Warszawie dojdzie do masowej wycinki? 

Jak podkreśla radny, od dłuższego czasu stara się on dowiedzieć od inwestora, jak dokładnie ma wyglądać budowa gazociągu. Składał on w tej sprawie kilkanaście interpelacji, jednakże do tej pory nie uzyskał zadowalającej odpowiedzi. Nie jest znana liczba drzew, które mają zostać wycięte, sama informacja o planowanym rozpoczęciu budowy gazociągu, według radnego Krystiana Lisiaka, nadeszła nagle. Jego niepokój budzi też trasa, którą ma on przebiegać.

Czekamy na szczegółowe informacje dotyczące tego, jaki odcinek gazociągu zostanie przeprowadzony metodą przecisku, czyli na dużej głębokości, pod korzeniami drzew, czyli bezinwazyjnie dla przyrody. A jaka część będzie prowadzona w otwartym wykopie. Ta w otwartym wykopie będzie prowadzona z dużą ingerencją, z wycinką drzew — powiedział. 

Radny zachęca mieszkańców do sprzeciwu 

Radny Krystian Lisiak apeluje do mieszkańców Bielan, by wzięli udział w nadchodzącym spotkaniu z inwestorem i tam wyrazili swój sprzeciw wobec planów Gaz-SYSTEMU. Według niego duży opór społeczeństwa jest jedynym sposobem, by inwestor zmienił swoje plany i rozważył inne rozwiązania. 

Proponowaliśmy alternatywny przebieg gazociągu, w taki sposób, aby nie ingerował on w drzewostan. To wymagałoby od inwestora nieco większego nakładu finansowego, bo ten gazociąg miałby 2 zakręty więcej. Z rozmów z inwestorem wynika, że to nie kwestia środowiskowa, a kwestia ekonomiczna jest dla niego najważniejsza — powiedział Krystian Lisiak. 

Radny zachęca mieszkańców do wywierania nacisków na inwestora, by ten zdecydował się zbudować jak największy fragment nieinwazyjną metodą przeciskową. 

Jak podkreśla radny, to wykonanie zakrętów jest najbardziej kosztowne, dlatego inwestor chce tego za wszelką cenę uniknąć. Nawet za cenę wycinki bardzo wartościowych przyrodniczo terenów. Dlatego Gaz-SYSTEM ostatecznie zdecydował się na zaplanowanie najprostszej i najmniej kosztownej trasy, takie pójście na łatwiznę ma jednak swoje konsekwencje, które poniesie głównie przyroda. 

Spotkanie dla mieszkańców będzie okazją, by wyrazić sprzeciw wobec wycinki

Spotkanie dla mieszkańców organizowane przez Gaz-SYSTEM S.A odbędzie się we wtorek, 8 listopada 2022 roku o godzinie 17:00 w sali Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej na przy ulicy Szegedyńskiej 9a. Będzie ono możliwością do wyrażenia sprzeciwu wobec planów inwestora. 

Chciałbym, żeby mieszkańcy mieli okazję zobaczyć, to co szykuje nam się za kilka miesięcy. By już teraz wzbudzić zainteresowanie mieszkańców i być może sprzeciw wobec tej planowanej, masowej wycinki — powiedział radny. 

Wcześniej takie spotkania odbyły się już w okolicznych gminach oraz na Bemowie. Jednakże zainteresowanie nimi było znikome. 

Mam takie wrażenie, że Gaz-SYSTEM nie informuje szeroko, żeby jednak ci mieszkańcy, być może nie wzięli udziału w takim spotkaniu, żeby się nie dowiedzieli. W momencie, kiedy Gaz-SYSTEM wejdzie w teren i zacznie ciąć, to będzie już za późno — powiedział radny. 

Wycinka rozpocznie się już na początku przyszłego roku? 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że wycinka może rozpocząć się już na początku przyszłego roku, a więc za kilka miesięcy. Skontaktowaliśmy się z inwestorem w tej sprawie, jednak do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Ze szczegółowymi informacjami na temat inwestycji można zapoznać się tutaj

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/11388/wielka-wycinka-drzew-w-lesie-mlociny-i-nowa-warszawa-stoja-na-trasie-gazociagu [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 11388 [title] => wielka-wycinka-drzew-w-lesie-mlociny-i-nowa-warszawa-stoja-na-trasie-gazociagu [uri] => wiadomosci/n/11388/wielka-wycinka-drzew-w-lesie-mlociny-i-nowa-warszawa-stoja-na-trasie-gazociagu [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1679439737 ) ) </div> </body> </html>