Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Dzień Niepodległości na ulicach Warszawy. Marsz Niepodległości przeszedł przez stolicę [artykuł aktualizowany]

Dodano: 2022-11-11 16:40:03
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Dziś ulicami Warszawy przejdzie nie tylko Marsz Niepodległości, ale również ponad 20 innych zgromadzeń w tym także street party "Za Wolność Waszą i Naszą!", które organizowane jest przez m.in. Koalicję Antyfaszystowską. Będziemy na bieżąco informować o wydarzeniach rozgrywających się w stolicy. 

16:40: Uczestnicy marszu docierają już do końca trasy, a tymczasem Rafał Trzaskowski zorganizował konferencję, na której podsumował dotychczasowy przebieg tego wydarzenia. Prezydent Warszawy podkreślił, że na marszu nie zaobserwowano niebezpiecznych incydentów, według niego nie pojawiły się tam też faszystowskie symbole, które są zakazane prawnie. Zaznaczył on także, że w tym roku frekwencja na Marszu Niepodległości była niższa niż zazwyczaj. 

Jedyne co mnie niepokoi to te hasła, które się pojawiają. Hasła antyukraińskie, hasła antyeuropejskie, dlatego, że jestem głęboko przekonany o tym, że w Dzień Niepodległości powinniśmy się głęboko zastanowić nad tym, czym jest patriotyzm. Patriotyzmem dziś jest na pewno zabieganie o polską rację stanu, a mianowicie o silne relacje z Unią Europejską i silną pozycję w Unii Europejskiej, i oczywiście o wspieranie Ukrainy, i Ukraińców — powiedział Rafał Trzaskowski. 

15:53: Jednocześnie ulicami Warszawy idzie Marsz Antyfaszystowski. 

15:43: Na marszu pojawiają się również politycy, można spotkać tak m.in. Antoniego Macierewicza, Patryka Jakiego, Zbigniewa Ziobro, Janusza Kowalskiego czy Grzegorza Brauna.

15:32: Podczas marszu Młodzież Wszechpolska depcze flagę Unii Europejskiej

15:16: Na Marszu Niepodległości pojawiają się różne transparenty...

15:00: Marsz Niepodległości przemierza ulice Warszawy

14:30: Marsz Niepodległości wyruszył

Czoło Marszu Niepodległości już ruszyło, po odśpiewaniu hymnu wielotysięczny tłum zaczął przemieszczać się w kierunku Stadionu Narodowego. Ciężko jest wyjść z tego tłumu, ponieważ policja zablokowała wszystkie boczne ulice. Ale jak już komuś się uda to niestety, ale są pewne osoby, które zamiast świętować, z patriotycznymi okrzykami idą się napić do pobliskiego baru. A w tle hasła: "cześć i chwała bohaterom" zmieszane z gryzącym dymem z rac i petard. Mimo zakazu pirotechniki ta rok w rok pojawia się na marszu — relacjonuje wydarzenia w centrum Warszawy Marcin Owczarek.

Nie tylko młodzi mężczyźni przyszli dziś do centrum, ale także jest dużo rodzin i osób starszych. Także sporo osób przyjechało z zagranicy, bardzo często to nacjonaliści z Włoch i Hiszpanii. Chociaż ciężko niekiedy oddychać przez dym to na razie jest spokojnie — dodaje.

14:00: Uczestnicy Marszu Niepodległości przygotowują się już do wyruszenia w miasto. Ustawiają się na rondzie Dmowskiego. Centrum Warszawy będzie nieprzejezdne. Więcej o dzisiejszych utrudnieniach przeczytacie tutaj

Na miejscu pojawiają się już pierwsze race i petardy, niedługo rozpoczną się przemowy organizatorów, potrwają one 30-40 minut, a następnie pochód wyruszy. 

Ludzi z minuty na minutę jest więcej. Widzę flagi nie tylko z Polski, ale też z Białorusi, Włoch czy Hiszpanii, widać także często przekreśloną tęcze wśród uczestników. Pojawiają się też już pierwsze petardy i race, w powietrzu czuć ich zapach. Nad głowami lata policyjny śmigłowiec, co drażni niektórych uczestników marszu, w odpowiedzi zamaskowani mężczyźni rzucają wyzwiskami i pokazują mu środkowy palec. Policji nie widać, jest poukrywana w okolicznych uliczkach, mimo wszystko na razie na Marszu Niepodległości jest spokojnie — relacjonuje reporter Radia Kolor Marcin Owczarek.

14:00: O 14 ma wyruszyć również street party "Za Wolność Waszą i Naszą!". Uczestnicy wyruszą z placu Unii Lubelskiej, koniec imprezy jest zaplanowany o 17:00 na placu Trzech Krzyży.

Doroczne wydarzenie przedstawia alternatywną wizję świętowania wolności i niepodległości. Nie jako podporządkowanego jednej partii, czy garstce faszystowskich fanatyków, ale jako doświadczenia wspólnoty, która nie wyklucza mniejszości i buduje więzi, zamiast dzielić — piszą organizatorzy wydarzenia. 

14:00: Tymczasem MotoParada przejechała już ulicami Warszawy.

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTP [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTP ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/11472/dzien-niepodleglosci-na-ulicach-warszawy-marsz-niepodleglosci-przeszedl-przez-stolice-artykul-aktualizowany [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 11472 [title] => dzien-niepodleglosci-na-ulicach-warszawy-marsz-niepodleglosci-przeszedl-przez-stolice-artykul-aktualizowany [uri] => wiadomosci/n/11472/dzien-niepodleglosci-na-ulicach-warszawy-marsz-niepodleglosci-przeszedl-przez-stolice-artykul-aktualizowany [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1696351659 ) ) </div> </body> </html>