Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 508 999 103

Napisz do nas

Włącz radio

Studio 103

Czy oznaczenia na stacji metra Świętokrzyska się sprawdzają? Miasto otworzyło bramki

Dodano: 2022-11-25 15:50:56
fot. um.warszawa.pl
fot. um.warszawa.pl

Niedawno miasto stworzyło oznaczenia na peronach stacji metra Świętokrzyska, które mają rozładować ruch w łączniku pomiędzy liniami M1 i M2. Wiele osób zwraca uwagę na to, że jest tam zbyt ciasno, a to może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Zdania mieszkańców na temat działań ratusza są podzielone. Rzeczniczka miasta apeluje o cierpliwość, a tymczasem aktywiści zbierają podpisy pod petycją, która ma na celu usunięcie bramek z metra

Od dłuższego czasu w Warszawie toczy się dyskusja na temat łącznika, który pozwala na przejście pomiędzy M1 a M2 na stacji Świętokrzyska. Miasto odpowiedziało na głosy krytyki i stworzyło oznaczenia na podłodze oraz na kolumnach na peronach. Ma to zapewnić bezpieczeństwo w tym węźle przesiadkowym. W łączniku bywa bardzo tłoczno szczególnie w godzinach szczytu. Jego poszerzenie nie wchodzi jednak w grę, ponieważ podczas budowy została wykorzystana już cała dostępna przestrzeń, przebudowa wymagałaby ingerencji w konstrukcję tuneli metra. Miasto postanowiło wybrać łatwiejszą drogę i stworzyć oznaczenia, ale czy to dobre rozwiązanie? 

Myślę, że udrożniły przejście, na pewno ułatwiają osobom, które nie mieszkają w Warszawie — mówi jeden z pasażerów metra. 

Ja myślę, że zauważyłem strzałki, ale czy one są czytelne w sensie takim, czy przedstawiają informacje, gdzie powinnyśmy iść, jeżeli szukamy alternatywnego wyjścia, to raczej nie — twierdzi inny. 

Na wątpliwości mieszkańców odpowiada rzeczniczka ratusza Monika Beuth, która apeluje o cierpliwość i zaznacza, że pasażerowie mają wybór. 

Nie wyciągałabym wniosków po stosunkowo krótkim czasie funkcjonowania tego nowego oznakowania i komunikacji, którą mamy również w wagonach w metrze zachęcających pasażerów, żeby korzystali z przejścia górą. Nawyki pasażerów, nawyki ludzi tak szybko się nie zmieniają. Myślę, że musimy dać sobie spokojnie miesiąc dwa na obserwowanie tej sytuacji. Naszym celem w tej chwili było dotarcie z taką informacją, że tu jest jakaś alternatywa — mówi reporterowi Radia Kolor. 

Nasz przekaz jest taki: macie państwo wybór, jeśli w łączniku jest ciasno, niewygodnie, trzeba iść noga za noga po tych schodach, po co tam się tłoczyć? Można skorzystać z przejścia górą i do tego będziemy zachęcać — dodaje. 

Otwarte bramki rozwiążą problemy metra? 

Aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze apelują o likwidację bramek i zbierają podpisy pod petycją dotyczącą tego tematu. Podkreślają, że powodują one gigantyczne koszty dla miasta, są niepotrzebną przeszkodą i nieszczelnym systemem. Zaznaczają też, że w wielu miejscach metro funkcjonuje w ten sposób. W ograniczonym zakresie ratusz zrealizował ich postulat na stacji metra Świętokrzyska, wszystko po to, by ułatwić pasażerom przemieszczanie się pomiędzy M1 a M2. Otwarte są jednak tylko 3 z 5 bramek. 

Na 5 bramek zostały otwarte 3. Dwie początkowo też zostały otwarte, ale okazało się, że mamy jeszcze pasażerów, którzy kasują bilety kartonikowe, jeżeli bramka jest otwarta, nie są w stanie tego zrobić — mówi Monika Beuth. 

Podziel się:

netgraf.pl
Request Object ( [_requested_with:protected] => [_method:protected] => GET [_protocol:protected] => HTTPS [_referrer:protected] => [_route:protected] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n// [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) [_response:protected] => Response Object ( [_status:protected] => 200 [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_cookies:protected] => Array ( ) [_protocol:protected] => HTTPS ) [_header:protected] => Http_Header Object ( [storage:ArrayObject:private] => Array ( ) ) [_body:protected] => [_directory:protected] => news [_controller:protected] => news [_action:protected] => show [_uri:protected] => wiadomosci/n/11582/czy-oznaczenia-na-stacji-metra-swietokrzyska-sie-sprawdzaja-miasto-otworzylo-bramki [_external:protected] => [_params:protected] => Array ( [id] => 11582 [title] => czy-oznaczenia-na-stacji-metra-swietokrzyska-sie-sprawdzaja-miasto-otworzylo-bramki [uri] => wiadomosci/n/11582/czy-oznaczenia-na-stacji-metra-swietokrzyska-sie-sprawdzaja-miasto-otworzylo-bramki [route] => Route Object ( [_callback:protected] => [_uri:protected] => wiadomosci/n/<id>/<title> [_host:protected] => [_regex:protected] => Array ( [title] => .* ) [_defaults:protected] => Array ( [directory] => news [controller] => news [action] => show ) [_route_regex:protected] => #^wiadomosci/n/(?P<id>[^/.,;?\n]++)/(?P<title>.*)$#uD ) ) [_get:protected] => Array ( ) [_post:protected] => Array ( ) [_cookies:protected] => Array ( ) [_client:protected] => Request_Client_Internal Object ( [_previous_environment:protected] => [_cache:protected] => [_allow_private_cache:protected] => [_request_time:protected] => [_response_time:protected] => 1686102600 ) ) </div> </body> </html>