Wspierany przez władze stolicy klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej złoży w sejmie projekt ustawy zakładający ustanowienie Dnia Opiekuna Małego Dziecka, miałby on przypadać na 4 kwietnia. Dzięki tej ustawie osoby sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat, miałyby otrzymać dodatkowe uprawnienia oraz przywileje. Opiekunowie mieliby otrzymać do 33% ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego, ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych czy dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 5 dni roboczych przysługującego raz na 2 lata.
To jest wspaniała praca. Codziennie jesteśmy świadkami spektakularnych osiągnięć naszych dzieci, ich pierwszych kroków, pierwszych przyjaźni, ale przede wszystkim procesu, w którym są od początku pobytu w żłobku. W tym czasie nabierają gotowości do rozstania z rodzicem. Dzisiaj mówiąc o ustawie, myślę, że nie tylko podniesie prestiż naszego zawodu w oczach społeczeństwa, ale też wskaże należne miejsce w procesie edukacji – mówiła podczas dzisiejszej konferencji prasowej Aleksandra Acalska-Majewska, kierowniczka żłobka nr 66 w Warszawie.
W Warszawie rodziny mają do dyspozycji darmowe miejsca w 72 żłobkach i 12 miniżłobkach, co daje łącznie 9028 miejsc, a także 135 miejsc w 27 punktach dziennego opiekuna oraz 6478 w 162 placówkach dofinansowanych w drodze otwartych konkursów. W połowie grudnia mają otworzyć się dwa nowe żłobki w stolicy, jeden w Ursusie, a drugi na Bielanach.
Od samego początku mojej kadencji mieliśmy pomysł, jak stawić czoła jednemu z największych wyzwań, z jakim mierzy się Polska, czyli kryzysowi demograficznemu. Jasno chcę powiedzieć, że w Warszawie wiemy, co z tym zrobić. Współczynnik dzietności w naszym mieście jest jednym z najwyższych w całej Polsce, trzeci spośród dużych i średnich miast, także dzięki polityce, którą prowadzimy. Wspieramy in vitro i cieszymy się, że urodziło się już 1700 dzieci. Prowadzimy też program żłobkowy i jesteśmy jedynym miastem w Polsce, gdzie rodzice mogą korzystać z darmowej opieki żłobkowej. Obecnie dysponujemy prawie 16 tysiącami miejsc dla najmłodszych warszawiaków i tym samym udało nam się osiągnąć cel europejski, który zakłada, że 1/3 wszystkich dzieci w wieku dwóch i trzech lat może chodzić do żłobków. Bardzo trudno go osiągnąć, ale nam się udało – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.