Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Wasyl Stus w Warszawie. Ukraiński poeta ma swój skwer

Dodano: 2017-03-15 15:42:47
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Skwer w centrum miasta oficjalnie nazwano imieniem Wasyla Stusa, ukraińskiego poety. W spotkaniu wziął udział minister spraw zagranicznych Ukrainy, przedstawiciele władz Warszawy oraz Ambasada Ukrainy w Polsce.

Starania o nadanie skwerowi imienia znanego ukraińskiego działacza rozpoczęły się już pod koniec 2016 roku. Pierwsze podejście spotkało się z negatywną decyzją, potem Komisja ds. Nazewnictwa Miejskiego zmieniła decyzję na pozytywną. Koszty realizacji projektu wyniosły 8650 zł, z czego większość środków to cena produkcji i montażu tablic informacyjnych.

Skwer znajduje się przy skrzyżowaniu Alei Niepodległości i ulicy Stefana Batorego. W uzasadnieniu decyzji o zmianie nazwy, do którego dodano biografię Stusa, napisano, że jest on „ukraińskim poetą i działaczem opozycji”, a także „polonofilem i rzecznikiem polsko-ukraińskiego pojednania”.

- Wiedzieliśmy kim był Wasyl Stus, jak ważna to postać zarówno dla Ukrainy, jak i polsko-ukraińskich relacji. Dzisiaj rzeczywiście te relacje nie wyglądają tak jak wielu z nas by sobie życzyło i dlatego takie gesty są tym ważniejsze – skomentował Jarosław Szostakowski, radny miasta i jeden z inicjatorów uhonorowania ukraińskiego patrona.

Stus był wybitnym ukraińskim poetą drugiej połowy XX wieku, jednym z najbardziej aktywnych przedstawicieli ukraińskiej inteligencji, która stworzyła ruch na rzecz odrodzenia języka i kultury ukraińskiej, obrony przed rusyfikacją, przywrócenia przemilczanego dorobku literackiego rodzimych klasyków i przedstawicieli tzw. „rozstrzelanego odrodzenia” lat dwudziestych. Sprzeciwiał się reżimowi w kwestiach narodowych i sferze praw człowieka. Żył w latach 1938 - 1985.

 

ed

Podziel się: